Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 maja 2021, 13:50

autor: Przemysław Dygas

Podwyżki cen pamięci RAM i VRAM wynikiem zmowy cenowej? Jest pozew

Kolejny wzrost cen pamięci DRAM może być efektem zmowy cenowej największych producentów. Samsung, SK Hynix oraz Micron zostały po raz kolejny oskarżone przez firmę prawniczą Hagens Berman.

W SKRÓCIE:
  • Samsung, SK Hynix oraz Micron zostały oskarżone o zmowę cenową dotyczącą pamięci DRAM.
  • Pozew złożyła firma Hagens Berman.
  • Prawnicy domagają się odszkodowania dla osób dotkniętych przez praktyki trzech producentów.

Od dłuższego czasu ceny modułów DRAM wykorzystywanych w kartach graficznych i pamięciach RAM wzrastały. Okazuje się, że zjawisko to może nie być naturalnym efektem działania rynku, lecz zmową cenową największych producentów. Jak informuje serwis BusinessKorea, firma prawnicza Hagens Berman wystosowała pozew zbiorowy przeciw Samsungowi, SK Hynix oraz Micronowi, w którym oskarża wspomniane korporacje o nieuczciwe praktyki.

Podobny pozew firma złożyła w 2018 roku. Przekonywano w nim, że „śledztwo wykazało, że grupa największych producentów elektroniki, którzy wytwarzają pamięć dynamiczną (DRAM), mogła zgodzić się na zbiorowe podniesienie cen pamięci używanej w telefonach oraz komputerach od 2016 do 2017 roku, nielegalnie zawyżając cenę płaconą przez konsumentów”. Na tej podstawie firma domagała się odszkodowania dla osób, które dokonując zakupów, zostały dotknięte działaniami trzech wspomnianych producentów.

Dwa lata po złożeniu pozwu został on oddalony przez Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii. 3 maja tego roku Hagens Berman ponownie pozwało trzech producentów w tym samym sądzie, który wcześniej odrzucił przedstawione zarzuty. Najprawdopodobniej firma zamierza więc przedstawić nowe dowody, które mają przekonać sędziów do racji prawników. Nie wiadomo jednak, jakie zmiany wprowadzono do pozwu, który pierwszy raz złożono trzy lata temu.

Podstawowe założenia są jednak prawdopodobnie nadal takie same. Hagens Berman wskazywało na specyficzną niechęć trzech firm do zwiększenia swojej produkcji wobec rosnącego popytu na moduły DRAM. Podejrzany jest także czas, w którym wzrosły ceny. Proces ten rozpoczął się bowiem niedługo po konferencjach oraz spotkaniach pomiędzy najważniejszymi przedstawicielami branży. Oprócz tego Samsung, SK Hynix oraz Micron kontrolują razem aż 96% światowej produkcji pamięci DRAM (w czwartym kwartale 2020 roku według TrendForce).

Warto wspomnieć, że firma Hagens Berman w przeszłości więcej razy oskarżała producentów elektroniki o zmowę cenową. W 2002 roku firma pozwała Samsunga oraz SK Hynix. 4 lata później obie korporacje zostały zmuszone do wypłacenia 345 milionów dolarów odszkodowania za uniemożliwienie działania normalnej, rynkowej konkurencji.

Podwyżki cen pamięci RAM i VRAM wynikiem zmowy cenowej? Jest pozew - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.