Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 maja 2020, 14:45

autor: Lazlo

Płyty z chipsetem Z490 mają wspierać procesory Intel Rocket Lake-S

Jak sugeruje Gigabyte, płyty główne zbudowane na chipsecie Z490 i obsługujące standard PCIe 4.0 mają być kompatybilne zarówno z najnowszymi procesorami Intela z rodziny Comet Lake-S, jak i kolejną generacją - Rocket Lake-S. Oznacza to także, że obie rodziny chipów powinny być oparte na podstawce LGA1200.

Płyty z chipsetem Z490 mają wspierać procesory Intel Rocket Lake-S - ilustracja #1
PCIe 4.0 jest… Tylko procesorów brak.
W SKRÓCIE:
  • Płyty główne od Gigabyte oparte na chipsecie Z490 będą sprzętowo obsługiwały standard PCIe 4.0.
  • Producent przyznał, że pomimo iż procesory Intela 10. generacji będą obsługiwały wyłącznie PCIe 3.0, nowa technologia została wprowadzona z myślą o przyszłych układach – najprawdopodobniej Rocket Lake-S.
  • Intel nie potwierdził jeszcze, że 11 generacja procesorów będzie korzystała z podstawki LGA1200.

Jeśli śledzicie plany Intela dotyczące nadchodzących procesorów z rodziny Core, to najpewniej odnotowaliście także zapowiedzi producentów płyt głównych opartych na nowym chipsecie Z490, którzy chwalą się, że ich nowe modele będą oferowały sprzętowe wsparcie dla standardu PCIe 4.0.

Tylko po co?

Sam fakt wdrożenia tej technologii nie jest wielkim zaskoczeniem. Na razie jednak nie warto otwierać szampana, ponieważ procesory z rodziny Comet Lake-S nie będą obsługiwały interfejsu PCIe 4.0. Nawet topowy Core i9-10900K nie zaoferuje nam nic ponad PCIe 3.0. Wygląda zatem na to, że obsługa nowego standardu została wprowadzona z myślą o przyszłych chipach od Intela.

Do tej pory informacji w tym temacie pojawiało się jak na lekarstwo. Nieco przed szereg wyszedł jednak Gigabyte. Jeden z przedstawicieli firmy przyznał podczas transmisji na żywo, że płyty główne z serii Z490 faktycznie mają wspierać kolejną generację procesorów od „Niebieskich” i mowa tu najprawdopodobniej o chipach Rocket Lake-S. Układy te miałyby trafić na rynek jeszcze w tym roku i obsługiwać standard PCIe 4.0.

Przyszłościowa inwestycja?

Producenci tacy jak ASUS, ASRock czy MSI wspominali już wcześniej, że ich nowe produkty będą obsługiwały PCI Express 4.0. Gigabyte rzucił jednak nieco więcej światła na tę kwestię, mówiąc otwarcie, że jego płyty główne zbudowane na chipsecie Z490 są zaprojektowane od strony sprzętowej tak, by mogły obsłużyć urządzenia działające w standardzie PCIe 4.0. Oznacza to zarówno dodatkowe połączenia na poziomie płyty drukowanej, jak i odpowiednie sloty PCIe czy generatory czasu.

Powyższe doniesienia sugerują także pośrednio, że procesory Rocket Lake-S będą korzystały z podstawki LGA1200, co byłoby dobrą informacją dla osób myślących o modyfikacjach komputera w dłuższej perspektywie. Nic dotychczas nie zostało jednak oficjalnie potwierdzone i to, czy Intel rzeczywiście postanowi zbudować swoje procesory 11. generacji na podstawce LGA1200, pozostaje wciąż w sferze domysłów.