Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lutego 2021, 13:44

autor: Aquma

Pamięci drożeją, DDR3 z podwyżką 50% w 2021 roku

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku czeka nas duża podwyżka cen pamięci DDR3. Ma to związek z malejącą produkcją, powiązaną m.in. z przygotowaniem do premiery nowoczesnego standardu DDR5.

W SKRÓCIE:

  1. rosną ceny pamięci DDR3 – przed końcem roku kości tego typu mogą być nawet o 50% droższe;
  2. przyczyną jest malejąca produkcja połączona z utrzymującym się, dość wysokim popytem.

Jeśli planujecie w najbliższym czasie zakup pamięci DDR3, mamy dla Was nie najlepsze wieści. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku ceny kości tego typu zauważalnie wzrosną (via TechPowerUp). Już teraz obserwujemy podwyżki na poziomie 20-30%, ale przed końcem roku mogą one sięgnąć nawet 40-50%. Przyczyna jest podobna, jak w przypadku innych podzespołów – popyt jest znacznie większy od podaży.

DDR3 jest technologią dość przestarzałą – pamięci tego typu nie znajdziemy w większości komputerów do grania (współczesne pecety korzystają z nowszego standardu DDR4), ale wciąż znajduje ona zastosowanie w starszych PC, serwerach oraz urządzeniach typu IoT (ang, Internet of Things, pol. Internet Rzeczy – mowa o różnorakim „inteligentnym” sprzęcie).

Warto odnotować, że niedługo na rynek trafią jeszcze nowsze kości DDR5 które mają być obsługiwane przez platformy z planowanymi na drugą połowę 2021 roku procesorami Intel Alder Lake-S. Jest to zresztą jedna z przyczyn zmniejszonej produkcji DDR3, która skutkuje wyższymi cenami – niektórzy duzi producenci, tacy jak Samsung czy SK Hynix, zaczynają wytwarzać podzespoły nowej generacji (przykładowo pierwszy z koncernów ograniczył liczbę wytwarzanych kości DDR3 o 2/3).

Na polskim rynku pojedynczą kość pamięci DDR3 o wielkości 4 GB i taktowaniu 1600 MHz można obecnie nabyć za około 70-90 złotych (w zależności od producenta i specyfikacji).

  1. Samsung – strona oficjalna
  2. SK Hynix – strona oficjalna
Pamięci drożeją, DDR3 z podwyżką 50% w 2021 roku - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.