Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 września 2022, 12:17

Oznaczenia Ryzenów będą miały sens - nowe nazewnictwo AMD

AMD prezentuje nowy system nazewnictwa mobilnych procesorów. Wydaje się być bardziej klarowny i pozwala łatwo zorientować się we właściwościach modelu.

Źródło fot. powyżej: AMD

W SKRÓCIE:
  • AMD zmienia nazewnictwo mobilnych procesorów;
  • nowy system pozwala się zorientować w roku modelowym procesora, a nawet w zużyciu energii (TDP).

Firma AMD postanowiła zmienić i uporządkować nazewnictwo swoich układów. Począwszy od Ryzenów 7000 w nowym systemie każda cyfra coś znaczy i pozwala zorientować się w charakterystyce procesora. Dotyczy to jednak tylko mobilnych modeli – wersje stacjonarne utrzymują dotychczasowe oznaczenia.

Obecny system nazewnictwa dla procesorów mobilnych Ryzen zakończył się. Po prostu nie mógł pomieścić napływu nowych SOC w nowych kategoriach, które rozwijamy.

– Robert Hallock, dyrektor marketingu technicznego w AMD

Procesory mobilne nadal będą posiadać 4-cyfrowy wzór nazwy, ale poszczególne jej elementy mają zmienione znaczenie:

  • Pierwsza cyfra oznacza rok modelowy procesora.
  • Druga cyfra oznacza rodzinę modelu, np. Ryzen 3, Ryzen 5.
  • Trzecia cyfra oznacza architekturę Zen, np. Zen 3, Zen 4.
  • Czwarta cyfra oznacza dodatkowe właściwości – 0 dla niższego modelu segmentu, 5 dla wyższego modelu.
  • Obok cyfr spotkamy litery – oznaczają one format procesora i jego zużycie energii (TDP).
Oznaczenia Ryzenów będą miały sens - nowe nazewnictwo AMD - ilustracja #1

Objaśnienie znaczenia cyfr w nowym nazewnictwie AMDŹrodło: AMD

Na powyższej grafice AMD prezentuje praktyczne zastosowanie nowego systemu nazw na przykładzie Ryzena 7640U i podstawowe możliwości oznaczeń. Teraz z samej nazwy można wywnioskować, kiedy procesor został wyprodukowany, w jakiej technologii i kategorii energetycznej.

Czwarta cyfra wydaje się trochę enigmatyczna. Ale stanowi uzupełnienie określenia technologii w trzeciej cyfrze. Gdy procesor jest wykonany na przykład w Zen 3+, pojawi się tutaj cyfra „5”, czyli taki odpowiednik „plusa”.

AMD zaprezentowało też wykres, jak nowe nazewnictwo będzie funkcjonowało wśród przyszłych i obecnych modeli mobilnych procesorów:

Oznaczenia Ryzenów będą miały sens - nowe nazewnictwo AMD - ilustracja #2

Nowy system nazw mobilnych układów AMDŹródło: AMD

Najlepsze procesory AMD znajdziesz tutaj

Oznaczenia Ryzenów będą miały sens - nowe nazewnictwo AMD - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej