Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 października 2019, 15:08

autor: qjin

Obniżka cen procesorów Intel 9. generacji

Firma Intel, w odpowiedzi na działania konkurencji, która daje się jej coraz bardziej we znaki, postanowiła obniżyć ceny wybranych procesorów ze swojej oferty. Cięcia obejmują desktopowe układy Coffee Lake Refresh (9. generacji) bez zintegrowanej karty graficznej.

Firma Intel reaguje na popularność konkurencyjnych procesorów obniżkami - Obniżka cen procesorów Intel 9. generacji - wiadomość - 2019-10-08
Firma Intel reaguje na popularność konkurencyjnych procesorów obniżkami

Popularność najnowszej serii AMD Ryzen 3000 zmusiła firmę Intel do poczynienia poważniejszych kroków. Zaledwie kilka dni po oficjalnej zapowiedzi Intel Cascade Lake-X, nowych procesorów klasy HEDT, które będą od początku sprzedawane taniej niż odpowiedniki z poprzednich generacji, postanowiono również przyciąć ceny modeli z innej linii. Mowa o desktopowych Coffee Lake Refresh bez zintegrowanego układu graficznego. Obniżki wybranych procesorów Intel 9. generacji oznaczonych na końcu literami „F” oraz „KF” sięgają nawet 20%.

Nowy cennik obejmuje osiem modeli, poczynając od Core i3, przez Core i5 oraz Core i7, a kończąc na Core i9. Najdroższy Core i9-9900KF jest tańszy o 5,1%, a najtańszy Core i3-9100F o 20,5%. Choć procentowe cięcia nie są równe i wpływ na nie miały oczywiście wyjściowe ceny sugerowane, to najważniejsze jest to, że ostatecznie przekładają się one na 25-dolarowy upust w przypadku każdego modelu. Dokładne różnice możecie zobaczyć na poniższej rozpisce:

Oto modele, które załapały się na obniżki z uwzględnieniem starej i nowej ceny - Obniżka cen procesorów Intel 9. generacji - wiadomość - 2019-10-08
Oto modele, które załapały się na obniżki z uwzględnieniem starej i nowej ceny

Przyczyn obniżek można doszukiwać się nie tylko w coraz bardziej konkurencyjnej firmie AMD, ale także (najprawdopodobniej) w nie do końca zadowalającej popularności procesorów Intela z dopiskami „F” i „KF”. Trudno, żeby potencjalni użytkownicy decydowali się na takie układy, mając do wyboru w tej samej (albo bardzo zbliżonej) cenie odpowiedniki już ze zintegrowanymi kartami graficznymi. Spadki cen, choć nie są drastyczne, były więc niezbędne, dzięki czemu oferta „Niebieskich” ma wreszcie więcej sensu i może w większym stopniu powalczyć o klientów z „Czerwonymi”. Nowe ceny powinny zostać uwzględnione przez sklepy już wkrótce.