Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 maja 2018, 18:30

Nvidia publikuje wyniki finansowe. Znów rekord

Największy producent kart graficznych – Nvidia – opublikował właśnie wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2018 roku. To kolejny raport potwierdzający, że branża GPU ma się świetnie.

Rok 2017 był dla Nvidii pasmem sukcesów - wynik finansowy za tamten okres był rekordowy pod każdym względem i choć włodarze firmy nie mówili tego publicznie, wszyscy wiedzieli, że to zasługa niesamowitej popularności kart graficznych wśród kopaczy kryptowalut oraz piekielnie wysokich cen układów z rodziny GeForce. Sytuacja w tym aspekcie powoli zaczyna się stabilizować, ale obóz "zielonych" raczej nie narzeka na to, co dzieje się na rynku GPU. Najlepszym tego potwierdzeniem jest najnowszy raport finansowy, pokazujący finanse Nvidii za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2019, który skończył się 29 kwietnia 2018 roku.

Nvidia publikuje wyniki finansowe. Znów rekord - ilustracja #1

Co tu dużo mówić - wyniki są wprost rewelacyjne. Nvidia zanotowała przychód w wysokości 3,21 miliarda dolarów, co w porównaniu do poprzedniego kwartału daje zysk w wysokości 10%, z kolei zestawiając tę kwotę z analogicznym okresem rok temu, rezultat jest lepszy aż o 66%. To, co najważniejsze, czyli zysk netto z prowadzonej działalności, wygląda jeszcze lepiej – w porównaniu do pierwszego kwartału roku fiskalnego 2018 zwiększył się on o 145%, z 507 milionów do 1,24 miliarda dolarów.

Ciekawostką jest fakt, że w porównaniu do ostatniego kwartału poprzedniego roku fiskalnego Nvidia zarobiła o 1% mniej ze swojej podstawowej działalności, jaką jest segment rozwiązań dedykowanych graczom. Najwięcej, bo aż o 115% w ciągu tylko jednego kwartału, wzrosły za to przychody z działki OEM & IP, która zawiera przede wszystkim zyski ze sprzedaży układów graficznych kopaczom kryptowalut.

Takie wyniki finansowe muszą robić wrażenie. - Nvidia publikuje wyniki finansowe. Znów rekord - wiadomość - 2018-05-11
Takie wyniki finansowe muszą robić wrażenie.

Można jednak spodziewać się, że już wkrótce tendencja ulegnie zmianie – karty graficzne cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem ze strony osób wydobywających wirtualne waluty, a wobec zdecydowanej stabilizacji cen układów GPU oraz ich większej dostępności z pewnością wzrośnie także zainteresowanie poszczególnymi modelami wśród graczy. Choć do normalności na tym rynku jeszcze trochę brakuje, to wiele wskazuje na to, że to już jeden z ostatnich kwartałów, w którym na kondycję producentów kart graficznych w znacznym stopniu wpływa rynek kryptowalut.

  1. Strona główna firmy Nvidia