Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 marca 2019, 14:24

autor: ElMundo

Nowe karty graficzne od AMD mogą być szybsze od GeForce RTX 2080 Ti

W sieci pojawiły się ciekawe spekulacje na temat nadchodzącego, topowego układu graficznego od AMD o nazwie Navi 20. Wieści dotyczą m.in. obsługiwanych technologii czy też wydajności oczekiwanego GPU.

Nowe karty graficzne od AMD mogą być szybsze od GeForce RTX 2080 Ti - ilustracja #1

Prawdopodobnie w okolicach połowy roku do sklepów trafi nowa generacja układów graficznych od AMD, znana jako Navi. Obóz czerwonych zaprezentuje dwie architektury – słabszą, Navi 10, oraz topową, oznaczoną numerem 20, która jednak (wedle najnowszych doniesień) może pojawić się w sklepach dopiero w 2020 roku. To jednak wcale nie przeszkadza osobom zainteresowanym tematem w snuciu domysłów na temat możliwości, jakie zaoferuje nam druga z wymienionych generacji GPU.

Bardzo prawdopodobne jest, że karty graficzne bazujące na architekturze Navi 20 będą oferować własną wersję technologii ray tracing, znanej z układów GeForce RTX. Te informacje to pokłosie dema technologicznego wykorzystującego to narzędzie, stworzonego przez Crytek i bazującego na możliwościach GPU Radeon RX Vega 56.

Co ciekawe, według przecieków wewnętrzne testy prowadzone przez AMD pokazują, że Navi 20 z użyciem ray tracingu osiąga lepsze wyniki wydajności, niż topowa jednostka Nvidii – GeForce RTX 2080 Ti. Oprócz tego firma zapowiada obsługę APi DirectX od Microsoftu, a także wsparcie dla technologii graficznych open source, takich jak OpenCL, FreeSync czy TreesFX. Nowa, 7-nanometrowa architektura AMD ma także wspierać technologię Variable Rate Shading, która właśnie stała się częścią API DirectX 12 i w założeniach ma przyspieszyć działanie gier.

O planach obozu czerwonych dość chłodno wypowiada się prezes Nvidii, Jen-Hsen Huang, który wprost stwierdza, że firma nie ma w planach stworzenia nowej generacji układów graficznych opartych na 7-nanometrowym procesie technologicznym. W zamian „zieloni” chcą osiągnąć możliwie jak najlepszy stosunek wydajności do poboru energii. To, że Nvidia lepiej radzi sobie w temacie optymalizacji energetycznej swoich układów, widać po porównaniu topowych konstrukcji, czyli GeForce RTX 2080 Ti i Radeona VII. Pierwszy z modeli oferuje TDP na poziomie 260W, podczas gdy konkurencja od AMD – 290W. Różnica jest więc zauważalna.