Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 września 2022, 19:54

autor: Damian Miśta

Wyrzucanie starych butów to przeszłość; Nike je odnowi

Nike zaprezentowało urządzenie B.I.L.L., które bezpłatnie wyczyści i odnowi stare buty Air Force czy Jordan. Celem działania firmy jest ochrona środowiska.

Źródło fot. powyżej: Nike.

W tym tygodniu w londyńskim Nike Town zadebiutował robot o nazwie B.I.L.L. (Bot Initiated Longevity Lab), który zadba o buty klientów. Wyczyści i odnowi stare sneakersy w ramach działań firmy na rzecz ochrony środowiska.

Stare buty będą jak nowe

B.I.L.L. jest określany eksperymentem i planuje się rozwój tego rozwiązania. Aktualnie jest ono bezpłatne dla klientów i będzie dostępne przez cały wrzesień. Szacunki producenta mówią o 45 minutach potrzebnych na odnowienie pary Air Force 1s.

Urządzenie umożliwia dopasowanie do potrzeb użytkownika. Po zostawieniu obuwia maszyna tworzy jego trójwymiarowy model i ocenia stan. W procesie czyszczenia wykorzystuje środki na bazie wody, a w naprawie poliestrowe „łatki” pochodzące z recyklingu.

Wyrzucanie starych butów to przeszłość; Nike je odnowi - ilustracja #1
Źródło: Nike/Alex Kurunis.

Gdy B.I.L.L. wykona szereg czynności, pracownicy Nike dodają nowe wkładki i sznurówki wykonane z przetworzonych surowców wtórnych. Do odrestaurowania w ten sposób nadają się obecnie modele Air Force 1s, Air Jordan 1s, Space Hippie 01s i Nike Dunks.

Nike uważa, że B.I.L.L. komponuje się z ideą firmy, która dąży do przedłużania cyklu życia jej produktów. Współgra to np. z programem Nike Refurbished, w ramach którego producent w oficjalnych sklepach odsprzedaje buty oddane przez klientów. Powstał też szereg poradników jego autorstwa, mających na celu edukowanie konsumentów w temacie dbania o swoje obuwie.

Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Nike NXT mówi o nostalgii do starych przedmiotów. Nie da się jednak ukryć, że jest to również działanie marketingowe, mające przyciągnąć klientów, dla których ważna jest ochrona środowiska.

Wyrzucanie starych butów to przeszłość; Nike je odnowi - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej