Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 września 2016, 20:55

autor: Yossarian

Najnowsze procesory Intela i AMD tylko dla Windows 10

Jak donosi serwis PC World, procesory najnowszej generacji od Intela i AMD - odpowiednio serie Kaby Lake i ZEN - będą oficjalnie współpracować tylko z systemem Windows 10.

Na początku tego roku firma Microsoft ogłosiła, że przyszłe generacje procesorów od AMD i Intela będą w pełni wspierane tylko przez jej najnowszy system operacyjny, Windows 10. Serwis PC Gamer postanowił jeszcze raz poruszyć ten temat i skontaktować się z twórcami „okienek”, którzy swoje stanowisko podtrzymują.

Zarówno procesory najnowszej generacji Intela, czyli seria Kaby Lake, jak i AMD, tj. seria ZEN, będą w pełni współpracować tylko z Windowsem 10. Obie serie CPU powinny być dostępne na komputerach osobistych w okolicach pierwszego lub drugiego kwartału 2017 roku.

Poczynania Giganta z Redmond sprawiają wrażenie dosyć agresywnych. Producenci procesorów zapytani o kwestię wyłączności wsparcia dla Windowsa 10, odpowiadają po prostu, że „ich plany pokrywają się z polityką Microsoftu”. Wygląda na to, że do „dziesiątki” trzeba się będzie, prędzej czy później, przyzwyczaić – niezależnie od chęci.

Najnowsze procesory Intela i AMD tylko dla Windows 10 - ilustracja #1

Do czasu premiery procesorów z rodziny Kaby Lake i ZEN, nie wiadomo oczywiście jak te jednostki będą się zachowywać w połączeniu z Widnowsem 7 lub 8.1. Anonimowe źródło, na które powołuje się PC World, zgaduje, że taki komputer powinien normalnie się uruchamiać, ale jego stabilność może być momentami wątpliwa.

Atmosfera wokół Windowsa 10 bywała dosyć napięta od czasów uruchomienia programu darmowej aktualizacji z wersji 7 i 8.1. Pod wątpliwość poddawano m.in. kwestie prywatności użytkowników, gromadzenia danych, czy działania Cortany (wirtualnego asystenta).

O tych problemach możecie dowiedzieć się więcej z artykułu Michała, a dokładnie z rozdziału „Fakty i mity”. Poza tym, przeczytacie tam więcej o samym Windowsie 10, DirectX 12, Sklepie Windows i innych kwestiach związanych z tym OS-em.