Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 kwietnia 2019, 15:38

autor: Aquma

Można już testować Microsoft Edge na silniku Chromium

Firma Microsoft udostępniła wczesną wersję nowej przeglądarki Edge. Program porzuca silnik EdgeHTML na rzecz popularnej technologii Chromium. Aplikacja jest przeznaczona do testów i może zawierać poważne błędy.

Udostępniono testową wersję nowego Microsoft Edge. - Można już testować Microsoft Edge na silniku Chromium - wiadomość - 2019-04-09
Udostępniono testową wersję nowego Microsoft Edge.

Firma Microsoft udostępniła wczesną wersję nowej przeglądarki Edge. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, obecna działa w oparciu o silnik Chromium (tak samo jak Chrome czy Opera), a nie EdgeHTML. Warto odnotować, że program jest przeznaczony do testów – użytkownicy powinni spodziewać się błędów i innych problemów. Raczej niewskazane jest również korzystanie z tej przeglądarki przy wykonywaniu zadań, w przypadku których duże znaczenie mają stabilność i bezpieczeństwo, takich jak praca lub bankowość internetowa.

Jeśli mimo wszystko chcecie wypróbować nowe dzieło programistów Microsoftu, udajcie się pod ten adres i wybierzcie jeden z dwóch dostępnych programów testowych. W przypadku Cannary Channel otrzymacie aplikację, która będzie aktualizowana codziennie – co oznacza, że będzie najbardziej aktualna, ale potencjalnie też najmniej stabilna. Opcja numer dwa – Dev Channel – wiąże się z cotygodniowymi aktualizacjami i prawdopodobnie stanowi nieco bezpieczniejszy wybór. Z czasem deweloperzy udostępnią także wersję beta, która będzie usprawniana raz na półtora miesiąca.

Przeglądarka jest dość prosta w użyciu i pod wieloma względami do złudzenia przypomina Chrome – podobnie jak w przypadku programu Google, wszelkie potrzebne ustawienia znajdziecie w menu, które rozwija się po kliknięciu znaku trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu (z tą różnicą, że w przypadku Edge kropki są poziome). Istnieje możliwość importowania danych (np. zakładek) z innych przeglądarek. Program obsługuje także rozszerzenia, choć dotarcie do nich jest obecnie nieco skomplikowane (po wybraniu odpowiedniej zakładki w menu nie da się skorzystać z wyszukiwarki – zamiast tego trzeba kliknąć opcję „Get extensions from Microsoft Store” i ręcznie wyszukać dodatki we właściwej kategorii w sklepie).

Rozszerzeń trzeba poszukać w tym miejscu. Źródło: Howtogeek.com.
Rozszerzeń trzeba poszukać w tym miejscu. Źródło: Howtogeek.com.

Warto zaznaczyć, że nową wersję Microsoft Edge na razie wypróbować mogą wyłącznie użytkownicy systemu operacyjnego Windows 10. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o omawianej przeglądarce, zachęcamy do przeczytania poświęconej jej notki blogowej.

  1. Microsoft – strona oficjalna