Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 stycznia 2023, 16:59

Microsoft zwalnia tysiące ludzi, ale szef dostał sporą podwyżkę

Z jednej strony masowe zwolnienia w Microsofcie związane ze spowolnieniem branży. Z drugiej strony zarząd nie narzeka na zarobki w 2022 roku, są większe nawet o 10%.

Źródło fot. Alexander Mils / Unsplash
i

Microsoft zamierza zwolnić ponad 10 tys. pracowników, co stanowi około 5% całego personelu. To zapewne była trudna decyzja dla włodarzy firmy, choć być może jest coś, co nieco ich pokrzepi. Szef korporacji Satya Nadella nie może narzekać w tym roku na wynagrodzenie – zarobi o 10% więcej niż w roku ubiegłym.

Satya Nadella zarobi o 10% więcej

Całkowite wynagrodzenie Satyi Nadelli w tym roku wzrosło do 54,95 miliona dolarów amerykańskich (około 238,6 mln złotych), jak informuje serwis MarketWatch. Choć jego standardowa pensja wynosi ok. 2,5 mln dolarów, reszta to premie za akcje i nagroda w ramach planu motywacyjnego – razem ok. 52,34 mln USD. To właśnie te dodatkowe wynagrodzenia wzrosły względem 2021 roku, bazowa kwota 2,5 mln USD pozostaje bez zmian.

Co ciekawe, rośnie dysproporcja zarobków szefa Microsoftu względem zwykłego pracownika. Obecnie ten stosunek wynosi 289:1, co oznacza, że Satya Nadella zarobił niemal 300 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie osób zatrudnionych w jego firmie. W roku 2021 było to 282:1, rok wcześniej 257:1 a w 2018 roku „zaledwie” 154:1. Mediana pensji przeciętnego pracownika Microsoftu wynosi 190,3 tys. dolarów. Podobnie sytuacja wygląda z pozostałymi członkami zarządu. Wiceprezes zarządu i dyrektor finansowa Amy E. Hood zarobi za rok 2022 ponad 26,3 mln USD, wiceprzewodniczący Bradford L. Smith zaś 23,4 mln USD.

Kryzys nie dotyczy kierownictwa Microsoftu

Choć masowe zwolnienia są wynikiem mniejszych zysków związanych z wpływem pandemii i kryzysu technologicznego na świecie, wszystko to odbywa się jakby poza kręgiem zarządu Microsoftu – nie dotyczy to najwyżej postawionych osób. Szefostwo giganta z Redmond, jak widać, dalekie jest od brania przykładu np. z byłego szefa Nintendo, zmarłego Satoru Iwaty, który w 2011 i 2014 roku obciął sobie pensję o połowę, by choć częściowo zrównoważyć mniejsze zyski firmy.

Oferty Windows 11 na Allegro

Microsoft zwalnia tysiące ludzi, ale szef dostał sporą podwyżkę - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej