Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 maja 2020, 13:45

autor: Kuszu

Microsoft zainwestuje miliardy złotych w polską Chmurę Krajową

Firma Microsoft zainwestuje ponad 4 miliardy złotych we współpracę z polską Chmurą Krajową. Usługa ta, powołana przez bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju, ma umożliwiać małym i średnim przedsiębiorstwom między innymi zabezpieczenie newralgicznych plików w chmurze obliczeniowej i przyśpieszyć cyfrową transformację polskich firm oraz instytucji publicznych.

Microsoft zainwestuje miliardy złotych w polską Chmurę Krajową - ilustracja #1
Microsoft wspomoże polską Chmurę Krajową
  1. firma Microsoft rozpocznie współpracę z Chmurą Krajową;
  2. na budowę centrum danych i szkolenia ma zostać przeznaczona kwota 4 miliardów złotych;
  3. poza zapewnieniem infrastruktury Microsoft ma również szkolić z zakresu bezpieczeństwa i przeprowadzać warsztaty.

Według najnowszych informacji usługa Chmura Krajowa, której autorami są: bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju, zawarła partnerstwo z firmą Microsoft. Gigant z Redmond, który nieprzerwanie od 1975 roku działa w branży informatycznej ma zainwestować ponad 4 miliardy złotych na stworzenie nowoczesnego data center w Polsce. Ma ono być w pełni kompatybilne z rozwiązaniami i usługami marki Microsoft. Dyrektor generalny polskiego oddziału firmy, Mark Loughran poinformował, że współpraca obu podmiotów pozwoli na budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze na globalną skalę i ułatwi transformację kompetencji cyfrowej.

Współpraca Chmury Krajowej z Microsoftem jest owocem inicjatywy Polska Dolina Krzemowa, w której udział biorą zarówno instytucje państwowe, uczelnie wyższe, jak i firmy prywatne. Za planowane 4 miliardy złotych firma Microsoft ma zamiar między innymi wybudować centrum danych w Warszawie, ale również rozszerzyć oferty platformy chmurowej Azure o nowe usługi infrastruktury sieciowej, sztucznej inteligencji, baz danych oraz internetu rzeczy. Współpraca obu podmiotów ma być długofalowa i obejmować również przeprowadzanie różnego rodzaju warsztatów, szkoleń oraz hackathonów. Szacuje się, że ze szkoleń skorzystać może nawet do 150 tysięcy pracowników i studentów z całego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Microsoft nie dostanie pomocy finansowej ze strony rządu - zarówno w postaci dofinansowań, jak i zwolnień podatkowych.

Chmura Krajowa jest usługą, która ma za zadanie udostępnić infrastrukturę IT małym i średnim przedsiębiorstwom w postaci przejrzystej platformy online. Użytkownik może nie tylko zabezpieczyć swoje dane wysyłając je na zewnętrzy serwer, ale również korzystać z różnych produktów dostawców zewnętrznych, w tym Microsoftu.

  1. Strona główna Microsoft
  2. Strona główna Chmury Krajowej