Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 września 2021, 11:58

autor: Entelarmer

Brak haseł to przyszłość; Microsoft nie wierzy w tradycyjne logowanie

Windows 11 to tylko jeden z projektów Microsoftu. Firma szykuje też nową opcję logowania do konta, by zniechęcić użytkowników do korzystania z tradycyjnych i zawodnych haseł.

Choć Windows 11 zadebiutuje w formie aktualizacji dla W10, to przyniesie wystarczająco wiele zmian, by rzeczywiście uznać go za kolejny system operacyjny. Jednak Microsoft pracuje nie tylko nad „jedenastką”. Firma szykuje też inne nowości, w tym świeżo ujawnioną opcję logowania do konta Microsoftu bez haseł, do których firma wyraźnie zniechęca.

Oczywiście nie chodzi o brak jakichkolwiek zabezpieczeń konta, lecz wykorzystanie mobilnej aplikacji Microsoft Authenticator. Gigant z Redmond uważa, że tradycyjne hasła są zbyt zawodne. Do tego stopnia, że – jak czytamy w artykule autorstwa Joy Chik, wiceprezes ds. korporacyjnych działu identyfikacji Microsoftu – nawet niewprawni hakerzy mogą odnosić w tym zakresie sukcesy, mimo że korzystają z narzędzi sprzed trzech dekad. Wszystko z powodu ludzkiej przewidywalności, o której można się przekonać przy każdej publikacji na temat haseł wykorzystywanych przez użytkowników. W podobnym tonie wypowiedział się w osobnym artykule Vasu Jakkal, wiceprezes ds. korporacyjnych Microsoftu odpowiedzialny za bezpieczeństwo, zgodność z przepisami i tożsamość.

Brak haseł to przyszłość; Microsoft nie wierzy w tradycyjne logowanie - ilustracja #1
Microsoft uważa tradycyjne hasła za zawodne, nawet przy weryfikacji dwuetapowej (źródło: Microsoft).

Oczywiście znanym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest tzw. weryfikacja dwuetapowa, czyli logowanie poprzez hasło i potwierdzenie kodem wysyłanym na e-maila, telefon etc. Microsoft zwraca jednak uwagę, że hakerom zdarza się całkowicie pominąć drugi krok, powołując się na przypadek kradzieży konta z 2019 roku. Pozostaje też kwestia wyłudzania haseł, czego doświadczyła choćby część użytkowników Steama.

Łatwo przewidzieć, że nie wszyscy będą przekonani do rezygnacji z haseł. Być może dlatego Microsoft organizuje 13 października prezentację Your Passwordless Future Starts Now. Półtoragodzinny panel ma upłynąć na rozmowach z ekspertami na temat budowania tytułowej „bezhasłowej przyszłości”. Zapewne gigant z Redmond pokaże też swoje pomysły na zastąpienie tradycyjnego logowania, w tym dla sieci Azure (administratorzy mają otrzymać opcję nakazu, wyboru lub zakazu korzystania z haseł).

Niemniej na razie Microsoft zapowiada konta bez haseł tylko jako opcję, a nie wymóg. Użytkownicy Windowsa 11 nadal będą mogli korzystać z dotychczasowych metod autoryzacji i włączyć (bądź nie) weryfikację dwuetapową.

Brak haseł to przyszłość; Microsoft nie wierzy w tradycyjne logowanie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Oficjalna strona Microsoft
  2. Windows 11 zainstalujemy także na słabszym komputerze
  3. Windows 11 to Windows 10, tylko ładniejszy? Testujemy nowy system
  4. Windows 11 będzie szybszy i lepiej zoptymalizowany od poprzednika