Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 czerwca 2015, 21:19

autor: Tyon

Microsoft HoloLens – prezentacja możliwości urządzenia na przykładzie Minecrafta

Podczas konferencji firmy Microsoft na targach E3 zaprezentowano możliwości HoloLens – urządzenia do wyświetlania rzeczywistości rozszerzonej. Aby uczynić pokaz bardziej atrakcyjnym, wykorzystano grę Minecraft. Część mapy wyświetlana była na bieżąco na niewielkim stoliku. Zapowiedziano jednocześnie wzmocnienie współpracy z twórcą Oculus Rift.

Microsoft HoloLense pozwala na generowanie tzw. rzeczywistości rozszerzonej. - Microsoft HoloLens – prezentacja możliwości urządzenia na przykładzie Minecrafta - wiadomość - 2015-06-15
Microsoft HoloLense pozwala na generowanie tzw. rzeczywistości rozszerzonej.

Pod koniec tegorocznej konferencji firmy Microsoft na targach E3 zaprezentowane zostały możliwości urządzenia HoloLens. Sprzęt ten, wyglądem przypominający duże okulary, pozwala na generowanie tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Na świat realny "nałożony" zostaje hologram stworzony przez komputer. Urządzenie ma służyć m.in. do nauki, komunikacji, pracy oraz oczywiście rozrywki.

Możliwości technologii zostały zaprezentowane na przykładzie gry Minecraft. Na prezentację zaproszono jedną z pracownic studia Mojang AB, która zapowiedziała powstanie specjalnej edycji produkcji na najnowsze urządzenie od firmy Microsoft. Okulary włożył pracownik giganta z Redmont – Saxs Persson. Aby widzowie mogli widzieć to samo co on, na pokazie obecna była specjalna kamera, wyposażona w podobny system jak gogle HoloLens. Po chwili normalnej gry, podszedł on do niewielkiego stolika, na którym, po wydaniu odpowiedniej komendy, pojawił się fragment mapy. Całość wyświetlana była w czasie rzeczywistym, z możliwością bieżącej obserwacji zmian zachodzących w świecie gry. Obraz może być przesuwany, przybliżany lub oddalany za pomocą gestów. Istnieje możliwość wydawania poleceń za pomocą głosu. Dodatkowo, skupiając swój wzrok w jednym punkcie i wypowiadając odpowiednią komendę możemy posłać w to miejsce np. błyskawicę. Bez problemu podglądniemy wszystkich graczy, a nawet skupimy na nich swój wzrok, powodując, że mapa będzie się automatycznie przesuwać tak, aby cały czas byli oni w jej centrum. Co ważne, nie wszyscy gracze muszą dysponować okularami HoloLens. W przypadku ich braku, wystarczy skorzystać ze zwykłego kontrolera.

Bezpośrednio przed prezentacją technologii HoloLens, Microsoft pochwalił się wzmocnieniem współpracy z twórcą urządzenia Oculust Rift. W przeciwieństwie do urządzeń giganta z Redmont, Oculus wyświetla rzeczywistość wirtualną (VR). Oznacza to, że cały wyświetlany obraz generowany jest przez komputer. Przedstawiciel Microsoftu zapowiedział, że dążą do tego, aby system Windows był najlepszą platformą do grania VR. Wzmocniona współpraca skutkować będzie także dołączeniem do każdego egzemplarza urządzenia Oculus Rift kontrolera z konsoli Xbox One.