Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 12 lipca 2019, 13:14

autor: XxX

Malware „Agent Smith” zainfekował już ponad 25 mln urządzeń z Androidem

Pracownicy Check Point Researchers ostrzegają przed nowym zagrożeniem czyhającym na użytkowników Androida. Malware o nazwie „Agent Smith” działa w bardzo sprytny sposób i zainfekowało już ponad 25 mln urządzeń na całym świecie.

Malware „Agent Smith” zainfekował już ponad 25 mln urządzeń z Androidem - ilustracja #1

Według opublikowanej niedawno przez Check Point informacji prasowej, malware o nazwie „Agent Smith” zainfekowało już ponad 25 mln urządzeń z Androidem na całym świecie. Największa ich część – aż 15 mln – pochodzi z Indii. Powody do obaw mają ci, którzy w ciągu ostatniego czasu korzystali z usług zewnętrznego sklepu z aplikacjami 9Apps.

Nazwa złośliwego oprogramowania nie wzięła się znikąd. Malware działa bowiem na podobnej zasadzie, jak „Agent Smith” w kultowej trylogii Matrix. Kiedy tylko dostanie się na urządzenie, natychmiast rozpoczyna swoją pracę. Najpierw identyfikuje najpopularniejsze aplikacje, które zostały już zainstalowane na urządzeniu, a następnie podmienia część ich kodu na własny, co zmusza je do podejmowania konkretnych działań i uniemożliwia przeprowadzenie aktualizacji.

Malware działa na podobnej zasadzie, jak filmowy „Agent Smith” z kultowej trylogii. - Malware „Agent Smith” zainfekował już ponad 25 mln urządzeń z Androidem - wiadomość - 2019-07-12
Malware działa na podobnej zasadzie, jak filmowy „Agent Smith” z kultowej trylogii.

Najciekawsze jest jednak to, że „Agent Smith” nie wykrada danych użytkowników, ani nie podejmuje żadnych innych, wysoce szkodliwych, działań, a jedynie wyświetla dodatkowe reklamy w trakcie korzystania z zainfekowanych programów. Badacze ustalili, że Agent Smith pojawia się w aż 360 odmianach, jednak działania poszczególnych wersji nie różnią się od siebie.

Schemat działania złośliwego oprogramowania. - Malware „Agent Smith” zainfekował już ponad 25 mln urządzeń z Androidem - wiadomość - 2019-07-12
Schemat działania złośliwego oprogramowania.

„Agent Smith” próbował również zaatakować sklep z aplikacjami Google Play, na szczęście systemy bezpieczeństwa zadziałały poprawnie i niemal natychmiast pozbyły się potencjalnego zagrożenia. Eksperci zalecają, aby pobierać aplikacje tylko z oficjalnych i zaufanych źródeł, ponieważ w ten sposób minimalizujemy ryzyko pojawienia się infekcji na naszym urządzeniu. Zewnętrzne sklepy z programami mobilnym często nie dysponują odpowiednio silnymi zabezpieczeniami, aby uchronić się przed wszystkimi możliwymi odmianami złośliwego oprogramowania.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.