Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 lutego 2021, 22:30

autor: Witold "Capitalny" Ciemierz

Oglądaj z nami transmisję z lądowania marsjańskiego łazika Perseverance [Aktualizacja]

W czwartkowy wieczór na Marsie ma wylądować Perseverance, najbardziej zaawansowany łazik w historii NASA. Jego celem będzie między innymi poszukiwanie oznak życia na Czerwonej Planecie. Oglądaj z nami transmisję.

Aktualizacja:

Sukces! Łazik Perseverance znalazł się na powierzchni Marsa dokładnie o godzinie 21:55 czasu polskiego. Procedura lądowania rozpoczęła się w momencie odłączenia kapsuły z łazikiem od modułu transportowego, która następnie weszła w atmosferę Czerwonej Planety i z wysokości około 21 metrów opuściła go na jej powierzchnię. Po ponad półrocznej podróży Perseverance rozpoczyna misję Mars 2020.

W SKRÓCIE:
  1. Łazik Perseverance powinien wejść w atmosferę Marsa o godzinie 21:48 czasu polskiego.
  2. Manewr od tego momentu zajmie około 7 minut.
  3. Przebieg lądowania będzie można śledzić na oficjalnym kanale NASA w serwisie YouTube lub stronie internetowej agencji kosmicznej.

Podróż łazika Perseverance z naszej planety na Marsa, która rozpoczęła się 30 lipca 2020 roku, dobiegnie końca dzisiaj w godzinach wieczornych. Właśnie wtedy NASA planuje przeprowadzić manewr lądowania, pozwalający amerykańskiemu łazikowi rozpocząć zasadniczą część jego misji. Perseverance ma bowiem poszukiwać na Czerwonej Planecie śladów życia, które kiedyś mogło tam istnieć. Poza swoim podstawowym zadaniem łazik powinien również dostarczyć wartościowych informacji odnośnie tego, jak kształtuje się biologiczny potencjał Marsa na przyszłość.

Pomimo że nie jest to pierwsza marsjańska misja NASA, cechuje ją wyjątkowy charakter właśnie ze względu na odpowiedzi, których powinna udzielić. Perseverence swój cel ma osiągnąć przy wykorzystaniu specjalistycznych instrumentów pomiarowych, z których najbardziej wyróżnia się tzw. SHERLOC (The Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals), znajdujący się na robotycznym ramieniu łazika. Jest to zespół narzędzi takich jak spektometry, lasery oraz kamery, co więcej jedna z nich nosi nazwę WATSON i ma umożliwić wykonywanie szczegółowych zdjęć powierzchni planety.

Oglądaj z nami transmisję z lądowania marsjańskiego łazika Perseverance [Aktualizacja] - ilustracja #1
Perseverance to najbardziej zaawansowany technologicznie łazik w historii

Na miejsce lądowania łazika NASA wybrała krater Jezero o średnicy około 45 kilometrów, który znajduje się w odległości 3700 kilometrów od punktu, gdzie 6 sierpnia 2012 roku na Czerwonej Planecie pojawił się inny łazik – Curiosity. Rejon ten leży w pobliżu marsjańskiego równika na północnej półkuli w miejscu, w którym prawdopodobnie przed kilkoma miliardami lat krater wypełniała woda w stanie ciekłym. To właśnie ten obszar będzie świadkiem „siedmiu minut grozy”, jak nazywany jest przez naukowców z NASA okres od wejścia łazika w atmosferę planety, aż do momentu, w którym osiągnie on jej powierzchnię. Warto odnotować, że ze względu na znaczną odległość oraz obecne ułożenie planet względem siebie, transmisja nie będzie odbywać się zupełnie na żywo, gdyż informacje mogą docierać na Ziemię nawet z 11-minutowym opóźnieniem.

Przed nami bez wątpienia wiekopomny moment, który ma szansę przybliżyć ludzkość do załogowej wyprawy na Marsa, a w dalekiej przyszłości być może i jego zaludnienia. Zachęcamy do uczestniczenia w relacji oraz śledzenia wpisu, który zostanie zaktualizowany po zakończeniu lądowania Perseverance.

  1. NASA Perseverance
  2. Technologia da radę, ale nasze ciała nie przetrwają kolonizacji Marsa
  3. Ceres lepszym miejscem niż kolonizacja Marsa
  4. Polski Kret przegrał z glebą na Marsie
Oglądaj z nami transmisję z lądowania marsjańskiego łazika Perseverance [Aktualizacja] - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.