Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 maja 2019, 12:40

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

Kolejne przecieki potwierdzają specyfikację AMD Ryzen 3000

W Internecie pojawiły się kolejne przecieki dotyczące 16-rdzeniowych układów z rodziny AMD Ryzen 3000. Użytkownik TUM_APISAK, znany z ujawnienia wielu pogłosek, które okazały się prawdą, donosi, że próbki inżynieryjne nowych chipów mają taktowanie bazowe 3,3 GHz oraz 4,2 GHz w trybie boost.

Nic, tylko czekać na oficjalną zapowiedź AMD. - Kolejne przecieki potwierdzają specyfikację AMD Ryzen 3000 - wiadomość - 2019-05-10
Nic, tylko czekać na oficjalną zapowiedź AMD.

Użytkownik TUM_APISAK, znany z wielu potwierdzonych przecieków dotyczących sprzętu, opublikował na Twitterze prawdopodobną specyfikację 16-rdzeniowych procesorów z rodziny AMD Ryzen 3000. Mają one być oparte na architekturze Zen 2 wytwarzanej w procesie 7nm i oferować bazowe taktowanie na poziomie 3,3 GHz oraz 4,2 GHz w trybie boost.

Ryzen 3000 – tajemnica poliszynela

Dotychczas AMD wspominało oficjalnie jedynie o ośmierdzeniowych Ryzenach serii 3000, jednak ostatnie przecieki niejako potwierdzają to, że firma z Santa Clara faktycznie wyprodukuje 16-rdzeniowy, 32-wątkowy układ, o którym mowa była także we wcześniejszych doniesieniach opublikowanych przez AdoredTV. Również prezes AMD – Lisa Su, sugerowała na początku tego roku, że firma nie zamierza poprzestać na 8-rdzeniowych układach.

TUM_APISAK, który ma długą historię publikacji sprawdzonych przecieków, nie ujawnił nazwy kodowej nowego procesora, jednak potwierdza, że nie jest ona zgodna z dotychczasową nomenklaturą. Niemożliwe jest zatem rozszyfrowanie jego nazwy za pomocą dostępnych w Internecie dekoderów.

Jeśli przedstawione plotki okażą się prawdziwe, można spodziewać się, że chip będzie znany jako Ryzen 9. Nowe przecieki różnią się dość znacząco od tych wcześniej opublikowanych przez AdoredTV. Sugerowały one, że najmocniejszy Ryzen będzie miał 16 rdzeni i obsłuży 32 wątki, jednak taktowania w wersji 3800X miały wynosić bazowo 3,9 GHz i 4,7 GHz w trybie boost, zaś w przypadku mocniejszej wersji – 3850X, miało to być odpowiednio 4,3 GHz oraz 5,1 GHz. TUM_APISAK twierdzi natomiast, że taktowania te mają być sporo niższe i wynosić kolejno 3,3 GHz oraz 4,2 GHz. Możliwe jednak, że zegar w trybie boost zostanie podniesiony do 4,5 GHz.

Procesor, na podstawie którego opublikowane zostały przedstawione przecieki, ma być rzekomo próbką inżynieryjną, zatem finalne parametry mają prawo się nieco różnić. TUM_APISAK zapowiedział także, że wkrótce może też opublikować zrzuty ekranu potwierdzające jego słowa.