Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 sierpnia 2022, 21:23

autor: Kamil Cuber

Karty Intel Arc Alchemist bez DirectX9, firma stawia na emulację

Intel wycofał się ze wsparcia bibliotek DirectX9 dla swoich dedykowanych oraz zintegrowanych układów graficznych. Zamiast nich, przedsiębiorstwo przygotowuje emulację opartą na DirectX12.

Źródło: Intel

Pomimo wielkich starań ze strony Intela wydaje się, że fatum zawisło nad nadchodzącą serią Arc. Nic więc dziwnego, że firma próbuje jak może ograniczyć niepotrzebne wydatki i skupić się na dopracowaniu najbardziej niezbędnych technologii. Ostatnio amerykański gigant ogłosił, że układy Xe procesorów 13 generacji oraz karty graficzne Arc, będą pozbawione natywnej obsługi biblioteki DirectX9. W zamian firma wykorzysta emulację stworzoną przez Microsoft.

Karty Intel Arc Alchemist bez DirectX9, firma stawia na emulację - ilustracja #1
Pierwsze sterowniki przygotowane dla serii Arc pochodziły ze zintegrowanych układów graficznych Intela. Źródło: Intel

Wspomniana emulacja nosi nazwę D3D9On12 i opiera się na bibliotece DX 12. Nie jest to zaskakujące, że firma wybrała akurat ten interfejs, biorąc pod uwagę wyższą wydajność, którą karty Arc na nim uzyskują. Co ważniejsze, biblioteki DirectX są przygotowywane przez Microsoft, więc Intel nie będzie odpowiadał za problemy wynikające z emulacji. Dzięki temu firma będzie miała czas na przygotowanie wsparcia dla biblioteki DX11, która również ma poważne problemy.

Warto wspomnieć, że brak obsługi DX9 nie będzie miał wpływu na wybierane przez nas komponenty. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się połączyć kartę z serii Arc z procesorem, którego zintegrowany układ graficzny obsługuje starszą bibliotekę, to karta dedykowana i tak będzie obsługiwana przez DX12. Analogicznie będzie w odwrotnym przypadku, gdzie brak obsługi DX9 przez procesor, nie wpłynie na jego obsługę przez kartę.

Karty Intel Arc Alchemist bez DirectX9, firma stawia na emulację - ilustracja #2
Wyspecjalizowane karty graficzne z serii Arc Pro. Źródło: Intel

Pomimo przygotowania emulacji, brak wparcia dla DX9 nie jest dobry dla konsumentów, którzy zakupią układy Arc z myślą o starszych grach. Tytuły takie CS:GO lub Team Fortress 2 dalej przyciągają wielu graczy. Pozostaje mieć nadzieję, że najnowsza seria kart Intela będzie wystarczająco wydajna, aby korzystanie z emulatora nie wpływało negatywnie na rozgrywkę.

Karty Intel Arc Alchemist bez DirectX9, firma stawia na emulację - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.