Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 października 2019, 09:33

autor: Aquma

Karty graficzne Nvidia Ampere w pierwszej połowie 2020 roku

Kolejne źródło sugeruje, że układy graficzne nowej generacji - Nvidia Ampere - pojawią się w pierwszej połowie 2020 roku. GPU mają być produkowane w procesie technologicznym 7nm EUV firmy Samsung.

Nową architekturę Nvidii zobaczymy za mniej niż rok. - Karty graficzne Nvidia Ampere w pierwszej połowie 2020 roku - wiadomość - 2019-10-07
Nową architekturę Nvidii zobaczymy za mniej niż rok.

Serwis Wccftech donosi (powołując się na informacje strony Igor’s Tech), że karty graficzne firmy Nvidia zbudowane w oparciu o nową architekturę Ampere powinny pojawić się na rynku w pierwszej połowie 2020 roku. To trzecie źródło, które wskazuje na taki stan rzeczy - po wpisie w bazie danych EEC (Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej) oraz przecieku tajwańskiego portalu Digitimes z lipca tego roku.

Układy Nvidia Ampere mają być produkowane w litografii 7nm EUV Samsunga (Extreme Ultraviolet Litography). Oznacza to, że wraz z ich premierą „zieloni” zrównają się z „czerwonymi” pod względem procesu technologicznego, a być może nawet ich wyprzedzą - 7nm EUV podobno jest technologią bardziej zaawansowaną od rozwiązania stosowanego w fabrykach firmy TSMC, z którą współpracuje AMD. Warto w tym miejscu odnotować, że jak dotąd GPU Nvidii również powstawały na liniach produkcyjnych TSMC - na zmianę zdecydowano się dopiero teraz i być może przyczyną tej decyzji jest właśnie większy potencjał EUV.

Przesiadka na 7nm EUV powinna przynieść znaczący przyrost wydajności i energooszczędności. Oczywiście koncern dr Lisy Su i jego partnerzy również poczynią w kolejnych miesiącach postępy - wiemy, że nowe Radeony będą produkowane w poprawionej litografii 7nm+ i także zadebiutują w 2020 roku. Produkty mają oferować sprzętową obsługę ray tracingu oraz bardzo szybką pamięć HBM2E. Trzeba też pamiętać, że niedługo do rywalizacji na tym rynku dołączy Intel. Będzie gorąco.

  1. Nvidia - strona oficjalna