Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 listopada 2022, 16:28

autor: Marek Pluta

Jest pozew w sprawie płonących RTX-ów

Nabywcy kart GeForce RTX 4090 nie zamierzają czekać, aż Nvidia rozwiąże problem topiących się przejściówek. W kalifornijskim sądzie złożono właśnie pozew przeciwko firmie zawierający liczne zarzuty, od oszustwa po bezpodstawne wzbogacenie się.

Źródło fot. Nvidia
i

Karty graficzne z serii GeForce RTX 4090 miały zapewnić graczom jeszcze większą płynność działania ich ulubionych tytułów, zaś Nvidii dać przewagę nad AMD oraz zagwarantować jeszcze większe zyski. Z pierwszego zadania wywiązały się znakomicie, gdyż są niezwykle wydajne, dzięki czemu gry wyglądają i chodzą lepiej, a profesjonalne programy działają szybciej. Z zagwarantowaniem zysków oraz przewagi nad rywalem może być jednak problem, ponieważ produkt sprawia coraz większe kłopoty.

Karty mają problem ze złączem zasilania, które pod dużym obciążeniem potrafi stopić się, uszkadzając sprzęt. Sądząc po wpisach na portalu Reddit, takich przypadków zanotowano już 26, choć zapewne nie słyszeliśmy jeszcze o wszystkich.

Pozew z powodu wadliwej konstrukcji kart

Wprawdzie Nvidia nie robi problemu i wymienia uszkodzone karty, ale niektórzy klienci mają dość braku reakcji producenta na obecną sytuację. Jak donosi Tom’s Hardware, w kalifornijskim sądzie Lucas Genova złożył pozew przeciwko firmie, oskarżając ją m.in. o oszustwa oraz bezpodstawne wzbogacenie się.

Klient zarzuca firmie sprzedaż RTX-ów 4090 z wadliwą i niebezpieczną wtyczką oraz gniazdem kabla zasilającego. To powoduje awarie układów, a przy tym stanowi poważne zagrożenie pożarowe dla każdego nabywcy. Genova wyjaśnia też, że ma doświadczenie w montażu podzespołów komputerowych i swą kartę zainstalował tak, jak należy, więc nie ma tu mowy o błędzie z jego strony. Mimo to odkrył, że 16-pinowe złącze zasilania uległo stopieniu. Do pozwu dołączył również dokumentację fotograficzną przedstawiającą zniszczoną wtyczkę.

Klient chce, aby był to pozew zbiorowy, licząc, że dołączą do niego inni poszkodowani. Jeśli tak się stanie, firma będzie musiała zaspokoić roszczenia większej liczby niezadowolonych konsumentów.

Jest pozew w sprawie płonących RTX-ów - ilustracja #1
Stopiona wtyczka kolejnego RTX-a. Źródło: reggie_gakil/Reddit.

Nvidia nie wydała jeszcze komentarza na temat pozwu, więc nie wiemy, jak się do niego odniesie. Faktem jest jednak, że usterka dotyczy na razie stosunkowo niewielu egzemplarzy nowej karty, więc trudno powiedzieć, jakie kroki w tej sprawie producent zdecyduje się podjąć.

Jest pozew w sprawie płonących RTX-ów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.