Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 września 2022, 16:00

autor: Damian Miśta

Intel uprości nazewnictwo, znikną dwie rodziny procesorów

Intel podjął decyzję o połączeniu rodzin procesorów Celeron i Pentium w jedną o nazwie „Intel Processor”. Decyzja została podyktowana chęcią ułatwienia klientom wyboru odpowiedniego urządzenia do własnych potrzeb.

Źródło fot. powyżej: Unsplash/Slejven Djurakovic.

Nazwy podzespołów komputerowych są niewątpliwie zmorą dla niedoświadczonych konsumentów. Ostatnio AMD zmieniło oznaczenia mobilnych modeli procesorów, a teraz także Intel przeprowadza porządki w asortymencie.

Intel łączy dwie rodziny

Od 2023 r. w wielu laptopach zostaną ujednolicone określenia serii procesorów budżetowych. W ramach tego rodziny Celeron i Pentium będą występować pod jedną nazwą – „Intel Processor”. Docelowo przekształcenie obejmie różne segmenty urządzeń. Natomiast wydane i zaplanowane do tej pory jednostki centralne nie zostaną objęte zmianą.

Procesory Intel kupisz tutaj

Tak czy inaczej Intel w odpowiedzi dla portalu Tom’s Hardware przekazał, że w pierwszym kwartale przyszłego roku nie pojawią się nowe procesory odpowiadające segmentowi Celeron i Pentium dla komputerów stacjonarnych.

Intel uprości nazewnictwo, znikną dwie rodziny procesorów - ilustracja #1
Źródło: Unsplash/ Brian Kostiuk.

Wiceprezes Intela, Josh Newman, wskazuje na szybki rozwój technologii i wprowadzanie innowacji przez jego firmę. Zunifikowanie oznaczeń ma na celu ułatwienie dokonania właściwego wyboru konsumentom. „Niebieskim” natomiast pozwoli się skupić na swoich markach takich jak Intel Evo (laptopach premium), Intel Core (seriach procesorów od i3 do i9 oraz X) czy platformie Intel vPro.

Pentium w przeszłości stanowił synonim wysokiej klasy (produkt flagowy) „mózgu komputera”, ale z czasem jego ranga została zdegradowana, chociaż nadal był wydajniejszy od Celerona. Obie marki procesorów – Celeron i Pentium – zadebiutowały w latach 90. i dzisiaj, po ponad dwóch dekadach historii, kojarzą się z zastosowaniami biurowymi.

Intel uprości nazewnictwo, znikną dwie rodziny procesorów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie, a teraz publikuje teksty na Gry-Online.pl. Pasja do gier rozpoczęła się u niego od strzelania do kaczek na Pegasusie. Następnie biegał za Okiem Innosa, pukał wrogów patelnią w Team Fortress 2 i robił głupoty w Saints Row. Poza tym lubi nerdowe tematy o technologiach oraz to, co akurat wyda mu się ciekawe.

więcej