Intel zaskakuje najgorszymi wynikami od lat, 454 mln dolarów straty

Intel kończy drugi kwartał 2022 roku fatalnymi wynikami finansowymi. Firma szuka winnych w sytuacji geopolitycznej i przyznaje – jest źle.

gaming
Konrad "Eklerek" Sarzyński29 lipca 2022
49

W atmosferze stale rosnących zysków i popytu na elektronikę znacznie przewyższającego podaż Intel zaskoczył niejednego obserwatora wynikami za minione miesiące. Strata netto w wysokości 454 mln dolarów w ciągu zaledwie trzech miesięcy to wciąż za mało, by zagrozić stabilności finansowej. Wystarczająco jednak, by spowodować spore straty wizerunkowe.

Fatalne wyniki Intela w II kwartale 2022

Przychody Intela w drugim kwartale 2022 roku spadły o 22% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej i wyniosły 15,3 mld dolarów.

Wspomniana strata w wysokości 454 mln dolarów to jednak nie tylko efekt kłopotów na rynku, ale też polityki względem inwestorów. Pomimo drastycznie spadających przychodów, Intel wypłacił w minionym kwartale dywidendę w wysokości 1,5 mld dolarów. Jak tłumaczy David Zinsner, dyrektor finansowy firmy:

Pozostajemy w pełni zaangażowani w naszą strategię biznesową, długoterminowy model finansowy zakomunikowany na naszym spotkaniu z inwestorami oraz silną i rosnącą dywidendę.

Największy spadek odnotował dział odpowiedzialny za konsumenckie procesory – przychody zmalały aż o 25% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Intel Core 12. generacji nie zapisze się najlepiej w historii firmy.

Przyszłość w tym segmencie nie maluje się w zbyt jasnych barwach. Niedawno Intel zapowiedział podwyżki cen o nawet 20%, co nie pomoże w utrzymaniu pozycji na rynku. AMD pewnie już zaciera ręce – w ciągu dwóch lat „czerwoni” byli w stanie zwiększyć udział na rynku procesorów x86 z zaledwie 14,8% do 27,7%, o czym wspominał Krzysiek w maju.

A co u innych w branży?

Choć firmy wspominają o nadchodzącym spowolnieniu gospodarki, a PayPal czy Tesla zwalniają pracowników, większość nie ma na razie zbyt dużych problemów finansowych. Redukcja zatrudnienia czy braki nowych przyjęć mają raczej charakter przygotowawczy do zmian w nadchodzących kwartałach.

Pieniądze płyną szerokim strumieniem do największych, co nadal pozwala na podejmowanie gigantycznych i pozornie bezsensownych inwestycji. Najlepszym przykładem jest rozwój Metaverse przez Marka Zuckerberga, o czym Kamil wczoraj napisał wprost – to kosztowny bubel.

Przyczyny kiepskiej sytuacji Intela

Jako główną przyczynę problemów Intel podaje „spadek aktywności gospodarczej”, za czym może się kryć rosnąca inflacja, wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą czy inne napięcia polityczne, choć szef firmy, Pat Gelsinger, wskazuje także na wewnętrzne problemy firmy:

Nagły i gwałtowny spadek aktywności gospodarczej był największym czynnikiem napędzającym, ale spadek [przychodów – dop. aut.] odzwierciedla również nasze własne problemy organizacyjne.

Intel sprawia wrażenie, jakby od dobrych kilku lat brakowało mu zarówno pomysłów, jak i energii do zaprezentowania czegoś przełomowego. Liczne problemy z wdrażaniem nowych procesów technologicznych czy bardzo niemrawy debiut nowych kart graficznych z linii Arc sprawiły, że firma nie ma już tak silnej pozycji na rynku konsumenckim jak jeszcze dekadę temu.

Hasłem przewodnim wydaje się być transformacja, choć dalsza wypowiedź Pata Gelsingera może sugerować, że na efekty tych zmian przyjdzie jeszcze trochę poczekać:

Reagujemy na zmieniające się warunki biznesowe, ściśle współpracując z klientami, a jednocześnie pozostajemy skoncentrowani na naszej strategii i długoterminowych możliwościach. Wykorzystujemy to wymagające środowisko, aby przyspieszyć transformację.

CHIPS Act – światełko w tunelu?

Informacje o złych wynikach finansowych Intela zbiegły się w czasie z przyjęciem CHIPS Act przez USA. To pakiet pomocowy dla branży technologicznej, który ma pomóc w rozwoju fabryk i technologii związanych z produkcją chipów oraz zwiększyć konkurencyjność amerykańskiego biznesu.

Chodzi przede wszystkim o próbę konkurencji z Chinami oraz większą niezależność na wypadek problemów logistycznych czy politycznych. Wysokość wsparcia ma wynieść aż 52 mld dolarów.

Według The Columbus Dispatch nowa ustawa w znaczący sposób pomoże Intelowi. Dodatkowe środki pozwolą zrealizować plan budowy fabryki układów scalonych w Ohio za 20 mld dolarów, o czym Arek wspominał na początku roku.

Choć CHIPS Act ma wspomóc szereg różnych firm i instytucji badawczych, Intel będzie prawdopodobnie największym beneficjentem tego programu. Ostatnie wyniki finansowe nie zachwycają, jednak amerykański Kongres wyciąga do Intela rękę z chusteczką do otarcia łez o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów. Jakoś to będzie.

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

Bez strachu przed randką z Tindera. Aplikacja pozwoli udostępnić Wasze spotkanie

Bez strachu przed randką z Tindera. Aplikacja pozwoli udostępnić Wasze spotkanie

„Mogę grać do 6 rano”: dzięki Elonowi Muskowi i jego Neuralink, pierwszy użytkownik z chipem mózgowym spędza noce grając w Civilization 6

„Mogę grać do 6 rano”: dzięki Elonowi Muskowi i jego Neuralink, pierwszy użytkownik z chipem mózgowym spędza noce grając w Civilization 6

Świetna funkcja czy niebezpieczeństwo? AI Google Gemini będzie sugerować bezpieczne hasła

Świetna funkcja czy niebezpieczeństwo? AI Google Gemini będzie sugerować bezpieczne hasła

Drony Amazonu nie polecą już nad Kalifornią. Usługa wystartuje jednak w innych lokalizacjach

Drony Amazonu nie polecą już nad Kalifornią. Usługa wystartuje jednak w innych lokalizacjach

Gracz chce mieć swojego własnego handhelda, ale nie wiedział o Steam Decku. Tak prezentuje się RyzenDeck

Gracz chce mieć swojego własnego handhelda, ale nie wiedział o Steam Decku. Tak prezentuje się RyzenDeck