Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 października 2021, 20:28

autor: Eklerek

Radość Apple trwała krótko, król mobilnej wydajności jest w innym zamku

Procesor Apple M1 Max miał wyznaczyć nową jakość w komputerach mobilnych i potwierdzić słuszność decyzji o rozstaniu z Intelem. Pierwsze benchmarki Intel Core i9 12900HK zdają się temu przeczyć.

Apple w czasie prezentacji nowych Macbooków Pro pokazało światu procesory M1 Pro i M1 Max. Ten drugi kreowany był na bezkonkurencyjnego króla wydajności w mobilnych komputerach. Pierwsze benchmarki Intel Core i9 12900HK, do których dotarł serwis Wccftech, pokazują jednak, że nadchodzący procesor „Niebieskich" będzie godnym rywalem M1 Max.

W wydajności jednowątkowej Intel Core i9 12900HK z wynikiem 1851 punktów ma być o 14,5% wydajniejszy od swojego poprzednika, Core i9 11980HK. W stosunku do topowego układu od Apple wydajność będzie wyższa o 3,7%. Niewiele, ale wystarczająco do celów marketingowych.

Radość Apple trwała krótko, król mobilnej wydajności jest w innym zamku - ilustracja #1
Wydajność jednowątkowa topowych procesorów (więcej = lepiej). Źródło: Wccftech.

W kwestii wydajności wielowątkowej różnica pomiędzy 11. i 12. generacją mobilnych procesorów Intela jest większa i wynosi aż 45%. Core i9 12900HK osiągnął 13256 punktów. To fantastyczny wynik, który pokazuje, jak ogromny wysiłek musiał zostać włożony, by przebić Apple M1 Max o skromne 3,94%.

Radość Apple trwała krótko, król mobilnej wydajności jest w innym zamku - ilustracja #2
Wydajność wielowątkowa topowych procesorów (więcej = lepiej). Źródło: Wccftech.

Rynek superwydajnych procesorów mobilnych jest dość specyficzny. Dla graczy często większe znaczenie ma karta graficzna, wielu profesjonalistów wybierze rozwiązanie stacjonarne ze względu na wygodniejszą pracę. Nisza jest jednak dość prestiżowa, a tytuł króla mobilnej wydajności zdaje się mieć znaczenie bardziej wizerunkowe niż ekonomiczne. Tym gorzej dla Apple, że zasiada w innym, niebieskim zamku.

Radość Apple trwała krótko, król mobilnej wydajności jest w innym zamku - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.