Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 maja 2021, 13:05

Intel Alder Lake-S to nawet dwa razy wyższa wydajność; premiera w tym roku

Nowa generacja procesorów Intel Alder Lake-S ma pojawić się przed końcem 2021 roku. To może być spore wydarzenie, ponieważ nowe CPU to nie tylko znacznie większa wydajność, to także obsługa DDR5 i PCIe 5.0 oraz pożegnanie z procesem 14 nm.

ALDER LAKE-S TO:
  • obsługa pamięci DDR5 i szyny danych PCIe 5.0;
  • litografia 10 nm (desktop) i nawet dwukrotnie większa wydajność wielowątkowa;
  • hybrydowa architektura oparta na rdzeniach Golden Cove i Gracemont;
  • według przecieku Intel planuje premierę na listopad 2021 roku.

Powołując się na wiadomość w serwisie WCCFtech, możemy już wstępnie zaznaczyć na kalendarzu listopad 2021 roku jako czas wprowadzenia nowej, 12. generacji procesorów Intela, zwanej Alder Lake-S. Choć należy pamiętać, aby tę informację traktować na razie jako przeciek. Nowe mikroukłady to przede wszystkim 10 nm proces technologiczny w komputerach stacjonarnych, co oznacza odejście od litografii 14 nm. To także, co bardzo ważne, wprowadzenie obsługi pamięci DDR5 (i LPDDR5) oraz szyny PCIe 5.0.

Entuzjaści szybszych pamięci będą mieli początkowo do wyboru tylko układy Intela, ponieważ AMD zapewne wprowadzi obsługę DDR5 później. „Niebiescy” tym razem wyprzedzą „czerwonych”. Należy jednak uczciwie przyznać, że tylko w lepszych modelach płyt głównych zamontujemy takie pamięci, tańsze i bardziej popularne pozostaną przy DDR4 (Alder Lake-S jest wstecznie kompatybilne).

Intel Alder Lake-S to nawet dwa razy wyższa wydajność; premiera w tym roku - ilustracja #1
Rozmiar procesora generacji Alder Lake-S w porównaniu do innego modelu. Źródło: VideoCardz

Procesory 12. generacji będą posiadały hybrydową architekturę, łącząc rdzenie o dużej mocy (Golden Cove – x86) z mniejszymi rdzeniami zorientowanymi na wydajność (Gracemont – Atom). Najbardziej rozbudowane modele mają mieć 16 rdzeni i maksymalnie 24 wątki (prawdopodobna konfiguracja rdzeni 8+8). Wydajność szacowana jest jako 20% wyższa w przypadku jednego rdzenia i nawet dwukrotnie w przypadku pracy wielowątkowej.

Intel Alder Lake-S to nawet dwa razy wyższa wydajność; premiera w tym roku - ilustracja #2
Porównanie obecnej i nadchodzących generacji procesorów Intela. Źródło: VideoCardz

Intel lubi wprowadzać nowe podstawki, więc przy okazji tak dużej zmiany nie mogło być inaczej. Procesory Alder Lake-S umieścimy w gnieździe LGA 1700, opracowanym na potrzeby nowej generacji. Będzie ono miało wymiary 37,5 mm x 45 mm, co oznacza prostokątny kształt i zarazem konieczność zaprojektowania zestawów chłodzenia specjalnie dla nowych procesorów Intela.

Intel Alder Lake-S to nawet dwa razy wyższa wydajność; premiera w tym roku - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.