Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 sierpnia 2021, 21:24

autor: Nicek

Hakerzy dokonali największej kradzieży kryptowalut w historii

Hakerzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach i ukradli kryptowaluty o wartości ponad 600 milionów dolarów. Jest to największa kradzież w dotychczasowej historii tej branży.

Celem ataku hakerskiego była zdecentralizowana platforma finansowa (DeFi) Poly Network. Służy ona do przekazywania tokenów blockchainowych do innych sieci. Do zdarzenia doszło 10 sierpnia, o czym firma poinformowała na swoim Twitterze. W wydanym komunikacie możemy przeczytać, że hakerom udało się wykorzystać niedoskonałości w systemie bezpieczeństwa platformy. W związku z tym byli oni zdolni przejąć kontrolę nad łańcuchami kontraktowymi, skąd wysłali środki na inne adresy. Zabrali walutę Ether o wartości 267 mln dolarów, monety Binance Smart Chain warte 252 mln dol. oraz około 85 mln dol. w tokenach USDC. Oprócz wymienionych, przy użyciu Poly Network można realizować transakcje z użyciem między innymi bitcoina.

Hakerzy dokonali największej kradzieży kryptowalut w historii - ilustracja #1
Apel do złodziei przyniósł nieoczekiwany skutek (Źródło: Poly Network/Twitter).

Na swoim Twitterze firma zamieściła apel do hakerów z prośbą o kontakt, a także zwrot skradzionych pieniędzy. Nie obyło się również bez przypomnienia złodziejom, że w większości krajów taki czyn określany jest jako poważne przestępstwo ekonomiczne i będą oni z tego względu ścigani. Prośba okazała się skuteczna, ponieważ duża część przywłaszczonych aktywów wróciła już na konto Poly Network. Do tej pory firma odzyskała środki o wartości 260 milionów dolarów. Można się spodziewać, że większa część skradzionej kwoty zostanie odzyskana, a hakerzy dokonali rabunku przede wszystkim po to, by zyskać rozgłos największym skokiem w historii istnienia kryptowalut.

Zyskujące z każdym dniem na popularności wirtualne pieniądze będą coraz częstszym celem ataków hakerów. Jak wynika z danych firmy CipherTrace (via Newsweek), w tym roku sektor kryptowalut stracił do tej pory w wyniku oszustw 474 mln dolarów. Włamania związane z DeFi stanowiły w tym czasie ponad 60% wszystkich ataków hakerskich. Jest to zauważalny wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy ta wartość wynosiła 20%. Można się spodziewać, że kradzież kryptowalut będzie coraz częstszym zjawiskiem, tym bardziej że kursy poszybowały znowu do góry i za bitcoina trzeba obecnie zapłacić ponad 46 tysięcy dolarów.

Hakerzy dokonali największej kradzieży kryptowalut w historii - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.