Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 stycznia 2022, 13:45

GTA 5 na Game Boyu - to możliwe dzięki specjalnemu kartridżowi

Youtuber pokazuje, w jaki sposób uruchomić GTA V na wiekowej konsoli Game Boy. Jest to możliwe dzięki autorskiemu kartridżowi z Wi-Fi i streamingowi obrazu z innego urządzenia.

W SKRÓCIE:
  • GTA V uruchomione na konsoli Nintendo Game Boy – choć tylko w formie streamingu;
  • youtuber zaprojektował nietuzinkowy kartridż z Wi-Fi do Game Boya.

Czy oryginalny Game Boy od Nintendo może uruchomić gry Doom lub GTA V? Oczywiście, że nie, lecz Sebastian Staacks, youtuber prowadzący techniczny blog There oughta be, chciał zagrać w te gry na tym urządzeniu i udało mu się zrealizować swój pomysł. Ponieważ malutka konsola przenośna nie ma nawet 1% mocy, by poradzić sobie z tymi tytułami, Sebastian wykorzystał streaming za pośrednictwem skonstruowanego przez siebie kartridża z Wi-Fi.

GTA 5 na Game Boyu - to możliwe dzięki specjalnemu kartridżowi - ilustracja #1
Tak wygląda GTA V na Game Boyu. Źródło: YouTube / There oughta be

Gry w rzeczywistości uruchomione były na konsoli PlayStation, a Game Boy wyświetlał tylko obraz na swoim niewielkim, monochromatycznym wyświetlaczu o rozdzielczości 160 x 144 piksele. Szybkość, jaką udało się uzyskać, to 20 kl/s. Choć moim zdaniem i tak na ekranie widać niewiele, więc trudno byłoby określić, czy lepsze odświeżanie cokolwiek by dało.

Kluczowym elementem, wszystko to umożliwiającym, jest kartridż skonstruowany przez Sebastiana Staacksa. Zawiera on moduł Wi-Fi ESP8266, pamięć EEPROM i pozostałe elementy elektroniczne. Współpracuje z konsolą dzięki autorskiemu oprogramowaniu i kilku elektrotechnicznym trikom. Oprócz streamowania gier możliwe jest też przeglądanie YouTube’a i Wikipedii.

GTA 5 na Game Boyu - to możliwe dzięki specjalnemu kartridżowi - ilustracja #2
Specjalny kartridż z Wi-Fi do Game Boya. Źródło: There oughta be

Uruchamianie gier na nietypowych urządzeniach ma długą tradycję wśród graczy:

Najlepsze oferty konsol PS5 na Allegro

GTA 5 na Game Boyu - to możliwe dzięki specjalnemu kartridżowi - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.