Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 czerwca 2020, 13:00

autor: Smoczy

Gracz zbudował supermały komputer z Raspberry Pi

Gracz stworzył miniaturowy komputer oparty o Raspberry Pi. Czy na malutkim urządzeniu da się grać?

Gracz zbudował supermały komputer z Raspberry Pi - ilustracja #1
Komputer porównywalny rozmiarem do puszki napoju. (fot. Michael Pick)

Na platformie YouTube pojawił się film przedstawiający proces tworzenia malutkiego komputera. Autorem jest Michael Pick, na którego kanale możemy znaleźć filmy z serii The Casual Engineer, w których pokazuje własnoręcznie stworzone projekty. Urządzenie przedstawione na materiale oparte jest o Raspberry Pi. Twórca zadbał o najmniejsze szczegóły - jednostka centralna wyposażona jest w 4 wentylatory, chłodzenie na procesor (radiator i kolejny cooler), czy nawet atrapę karty graficznej (stworzoną w drukarce 3D). Zobaczcie, w jaki sposób powstał mikrokomputer porównywalny rozmiarem do puszki Coca-Coli:

Oczywiście urządzenie, jakim jest Raspberry Pi, nie pozwoli nam na uruchomienie zbyt wielu gier. W tym przypadku autor użył programu Parsec, umożliwiającego streaming gier z wybranego komputera. Warto jednak wspomnieć, że na samą „malinę” dostępne są także specjalnie przygotowane gry takie jak np. Minecraft: Pi Edition. Całość działa na systemie Raspberry Pi OS (do niedawna nazywanym Raspbian) - dystrybucji Linuxa przeznaczonej do działania na urządzeniach z rodziny Raspberry Pi.

Autor poinformował w komentarzach pod filmem, że w ciągu kilku dni zamieści w opisie dokładną listę użytych części oraz projekt obudowy, którą sam stworzył.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.