Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 lutego 2021, 11:52

autor: Bartłomiej Sagan

GeForce RTX 3060 nawet za 3500 zł; sklepy zawyżają ceny

Na rynku sprzętu komputerowego od prawie 5 miesięcy utrzymują się mocno zawyżone ceny układów graficznych. Faktyczny koszt zakupu GeForce RTX 3060, mającego wkrótce zadebiutować, nie pozostawia złudzeń, że ta sytuacja prędko się nie zmieni.

Kiedy Nvidia ustami Jensena Huanga zapowiadała układy z rodziny Ampere chyba nikt nie spodziewał się katastrofalnej sytuacji, jaka zapanuje na rynku kart graficznych. Bardzo dobra wydajność GPU z serii GeForce RTX 3000 przełożyła się na ich efektywność przy wydobyciu kryptowalut. Doprowadziło to do kolejnego ,,górniczego" boomu, za czym poszła znikoma dostępność kart w sklepach, a następnie wywindowanie cen do poziomu absurdu. Niestety, ale nie wygląda na to, że obecny stan zmieni się w najbliższych miesiącach. Niektóre sklepy ujawniły bowiem ceny RTX 3060, które są delikatnie mówiąc, nie na miejscu.

GeForce RTX 3060 nawet za 3500 zł; sklepy zawyżają ceny - ilustracja #1
Tak wysokie ceny przestają być zabawne (źródło: Proshop).

Proshop wystawił w swojej ofercie wybrane modele od partnerów Nvidii. I tak, najtańsze wersje GeForce RTX 3060 od Asusa i MSI będą kosztować ,,jedyne" 2799 złotych, lepiej wyposażone warianty przekroczą 3000 złotych, a topowy ROG Strix wyceniono na 3500 złotych. Dla przypomnienia sugerowana cena Nvidii to 1599 zł (w takiej kwocie powinny być podstawowe modele od partnerów). Jak widać, pomiędzy zapowiedziami a stanem faktycznym jest różnica - w najgorszym wypadku więcej niż dwukrotna. Warto też wspomnieć, że Proshop nie jest jedynym sprzedawcą wystawiającym najnowszy układ graficzny po mocno zawyżonej cenie.

GeForce RTX 3060 nawet za 3500 zł; sklepy zawyżają ceny - ilustracja #2
W zasadzie to nigdy nie były zabawne (źródło: Proshop).

Debiut RTX 3060 12 GB nastąpi 25 lutego bieżącego roku. Tego samego dnia o godzinie 15 pojawią się też niezależne testy wydajności rzeczonego GPU. Czy w momencie premiery faktycznie będziemy mogli zakupić ową kartę? Cóż, chyba każdy zna odpowiedź na to pytanie.

Szybka podmiana cen, prawie nikt nie zauważył (źródło: Videocardz) - GeForce RTX 3060 nawet za 3500 zł; sklepy zawyżają ceny - wiadomość - 2021-02-15
Szybka podmiana cen, prawie nikt nie zauważył (źródło: Videocardz)
GeForce RTX 3060 nawet za 3500 zł; sklepy zawyżają ceny - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.