Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lutego 2023, 11:35

autor: Marek Pluta

Gates krytykuje Muska, wolałby zainwestować w szczepionki

Bill Gates krytykuje plany podboju kosmosu przez Elona Muska i uważa, że istnieją lepsze sposoby na wydanie miliardów dolarów. Były szef Microsoftu wolałby przeznaczyć je na szczepionki ratujące ludzkie życie.

Źródło fot. Wikipedia/Kjetil Ree/CC BY-SA 3.0
i

Elon Musk, który w 2002 roku był współzałożycielem firmy SpaceX, ma duże ambicje zostania jednym z pionierów kolonizacji obcych planet. Miliarder od kilku lat realizuje projekt załogowej wyprawy na Marsa i założenia tam w przyszłości kolonii. Przedsięwzięcie będzie z pewnością wymagało gigantycznych nakładów finansowych, co nie podoba się byłemu szefowi Microsoftu.

Bill Gates w wywiadzie udzielonym BBC krytykuje Elona Muska i jego plany związane z podbojem kosmosu. Uważa takie działania za fanaberię, gdyż wydawane na ten cel pieniądze można by spożytkować w lepszy sposób, np. na opracowywanie nowych szczepionek ratujących ludzkie życie.

Gates działa na tym polu już od wielu lat, wykorzystując do tego celu fundację założoną z byłą żoną, która przeznacza fundusze na projekty związane ze zdrowiem oraz ochroną klimatu, w tym badania nad nowymi szczepionkami na groźne dla człowieka choroby. Często zabiera też głos w sprawach związanych ze zdrowiem, np. w 2020 roku krytykował amerykański rząd za niewłaściwą jego zdaniem strategię walki z koronawirusem oraz zbytnią opieszałość w podejmowaniu działań, które mogłyby zapobiec blokadom. Miliarder uważa, że rządy nie były przygotowane do pandemii o takiej skali, dlatego wezwał też do stworzenia zespołu GERM o rocznym budżecie w wysokości 1 mld dolarów, który pomógłby państwom przygotować się na kolejne zagrożenia.

Bill Gates krytykuje Muska

Podczas pandemii pojawiły się dziesiątki milionów wiadomości, że celowo to spowodowałem lub śledzę ludzi. To prawda, iż jestem zaangażowany w szczepionki, ale tylko po to, aby ratować życie. Wydaje mi się, że ludzie szukają prostego wyjaśnienia różnych spraw. Wrogość jest o wiele łatwiejsza do zrozumienia niż biologia – powiedział Gates.

Bill Gates w przeszłości wielokrotnie publicznie kłócił się z Elonem Muskiem na różne tematy. Nie tylko o kolonizację Marsa i kryptowaluty, uważa również, że plany tego drugiego dotyczące wolności słowa mogłyby pogorszyć sytuację na Twitterze. Natomiast po tym, jak Musk powiedział, że blokady związane z koronawirusem były „faszystowskie" i naruszały prawa ludzi, Gates zasugerował, iż powinien zachować takie komentarze dla siebie.

Współzałożyciel SpaceX nie pozostał mu dłużny i również krytykował swego oponenta, m.in. kpiąc na Twitterze z jego wyglądu.

Gates krytykuje Muska, wolałby zainwestować w szczepionki - ilustracja #1
Źródło: Twitter/Elon Musk.
Gates krytykuje Muska, wolałby zainwestować w szczepionki - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.