Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 sierpnia 2021, 17:28

Elon Musk żartuje z Bezosa: „poszedł na emeryturę, by pozywać SpaceX”

Elon Musk komentuje zarzuty Jeffa Bezosa pod adresem SpaceX. Założyciel Amazona i Blue Origin zamiast ścigać się na orbicie, spycha kosmiczną rywalizację w przestrzeń sądową.

W SKRÓCIE:
  • Amazon protestuje przeciwko planom SpaceX dotyczącym rozwoju programu Starlink.

Jeff Bezos, założyciel i były szef Amazona (nadal sprawuje w nim funkcję prezesa wykonawczego), a także prezes firmy kosmicznej Blue Origin, nie zamierza poprzestać w konfrontacjach z Elonem Muskiem na drodze procesowej lub administracyjnej. Wcześniej zarzucił NASA tendencyjny wybór wykonawcy (SpaceX oczywiście) programu lotu na Księżyc – sprawa trafiła do sądu. Tym razem Bezos ma zastrzeżenia do satelitarnego dostępu do Internetu Starlink. Amazon wzywa Federalną Komisję Łączności (FCC) do odrzucenia nowo złożonych przez SpaceX planów uruchomienia kolejnego etapu tego przedsięwzięcia. Elon Musk nie omieszkał skomentować tego faktu:

Wygląda na to, że Bezos przeszedł na emeryturę, by zyskać czas na składanie pozwów przeciwko SpaceX.

SpaceX, który wysłał już na orbity 1740 satelitów Starlink, planuje umieszczenie w przestrzeni kolejnych 30 tys. urządzeń, by polepszyć działanie usługi. Według Amazona zgłaszanie dwóch możliwych konfiguracji orbitalnych do zatwierdzenia przez FCC (co właśnie zrobił SpaceX) nie jest potrzebne i wygląda na świadome utrudnianie pracy oraz planowania innym agencjom kosmicznym. Amazon zamierza stworzyć własny system satelitów Kuiper i obawia się, że będzie musiał uwzględniać dwie konstelacje przyszłych urządzeń Starlink w projektowaniu.

Kosmiczna „drama” z Blue Origin i Amazonem w głównych rolach zyskuje kolejne odcinki. Raczej nie wpłynie to pozytywnie na tempo realizacji pozaziemskich przedsięwzięć. Sprawa sądowa dotycząca programu NASA Artemis może spowolnić jego wykonanie, podobny efekt mogą mieć zarzuty w stosunku do Starlinka. A warto wiedzieć, że Jeff Bezos jeszcze dwa lata temu potępiał protesty ofertowe finalizowane w sądach, nazywając je barierami dla postępu w wysiłkach NASA.

Rzeczą, która spowalnia sprawy, są zamówienia publiczne (przetargi). To stało się większym wąskim gardłem niż technologia.

Do naszej listy 5 rzeczy, którymi Jeff Bezos może zająć się na emeryturze, chyba musimy dopisać szóstą: pozywanie Elona Muska. Myślę, że w miarę trafnie podsumowuje tę sytuację mem, który powstał w reakcji na komentarz Muska:

Elon Musk żartuje z Bezosa: „poszedł na emeryturę, by pozywać SpaceX” - ilustracja #1
Internetowy mem, którego tematem jest konflikt Blue Origin i SpaceX. Źródło: Twitter / Renata Konkoly
Elon Musk żartuje z Bezosa: „poszedł na emeryturę, by pozywać SpaceX” - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.