Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 kwietnia 2020, 08:43

autor: Aquma

Elon Musk robi respiratory dla szpitali z części do Tesli

Tesla – firma miliardera Elona Muska zajmująca się produkcją samochodów elektrycznych – rozpoczęła prace nad własnym respiratorem, zbudowanym z części do Tesli Modelu 3.

Elon Musk robi respiratory dla szpitali z części do Tesli - ilustracja #1
Nie tylko zespół Tesli pracuje nad łatwym w produkcji respiratorem. Na zdjęciu urządzenie krakowskiego zespołu VentilAid – wydrukowane na drukarce 3D.

W SKRÓCIE:

  1. Tesla pracuje nad respiratorem wykorzystującym części do samochodu Tesla Model 3;
  2. na razie nie wiadomo, kiedy pierwsze urządzenia trafią do potrzebujących;
  3. respiratory są potrzebne przy najcięższych przypadkach choroby Covid-19.

Respiratory to jeden z najważniejszych zasobów na froncie walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 – niedobór urządzeń może doprowadzić do wzrostu liczby zmarłych, co dobitnie udowadniają przykłady niektórych krajów i regionów (m.in. Włoch czy Nowego Jorku). Z tego powodu część firm i innych podmiotów (np. uczelni, w tym polskich) stara się pomóc przy produkcji tego typu sprzętu albo tworzeniu tanich alternatyw. Do grupy tej dołączyła Tesla (za portalem CNET). Prototyp urządzenia tworzonego przez firmę Elona Muska został zaprezentowany w filmie zamieszczonym na platformie YouTube.

Respiratory opracowane przez koncern będą budowane z wykorzystaniem części do e-samochodów – konkretniej Tesla Model 3. Elon Musk zdecydował się rozpocząć pracę nad urządzeniem, choć sam nie wierzy, że będzie potrzebne.

Niestety nie wiadomo, kiedy sprzęt trafi do masowej produkcji, ale wszystko wskazuje na to, że minie jeszcze sporo czasu.

Przed nami wciąż dużo pracy, ale robimy wszystko, co możemy, by pomóc ludziom – powiedział Lars Moravy, wiceprezes działu inżynierii samochodowej w Tesli.

Warto odnotować, że respiratory są wymagane w przypadku pacjentów w najcięższym stanie – w takim stadium choroba Covid-19 powoduje wypełnianie się płuc wydzieliną, która bardzo utrudnia oddychanie i ciało chorego musi być wspierane przez zewnętrzną aparaturę. Poza Teslą nad sprzętem tego typu pracują m.in. koncerny General Motors, Dyson czy Airbus (a w zasadzie brytyjskie konsorcjum podmiotów, któremu ta firma przewodzi).

  1. Tesla – strona oficjalna
  2. VentilAid – strona oficjalna