Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 maja 2021, 13:58

autor: Angelika "NowaGeneracja" Kałdus

Dogecoin leci w dół; Elon Musk wyśle go na Księżyc

Elon Musk zażartował w Saturday Night Live, że Dogecoin to przekręt. Notowania poleciały w dół. Teraz SpaceX wyśle na Księżyc satelitę i zapłaci w Dogecoinach.

W SKRÓCIE:
  • Po weekendowym występie Elona Muska w Saturday Night Live notowania Dogecoin poleciały ostro w dół.
  • SpaceX i Geometric Energy Corporation łączą siły, by wysłać na Księżyc satelitę DOGE-1 – przedsięwzięcie ma być finansowane za pomocą Dogecoin.

8 maja Elon Musk wystąpił w Saturday Night Live (SNL), amerykańskim programie rozrywkowym, i na potrzeby skeczu wcielił się w specjalistę finansowego. Lloyd „Dogefather” Ostertag udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące kryptowalut i starał się wyjaśnić prowadzącemu, czym jest Dogecoin. By rozśmieszyć widownię, prowadzący udawał, że nie widzi powiązania między kryptowalutą a prawdziwymi pieniędzmi, dlatego spytał: „Więc to przekręt?”. „Tak, to przekręt” – zaśmiał się Elon Musk, a notowania Dogecoin poleciały ostro w dół.

Dogecoin to kryptowaluta, która powstała w 2013 roku jako żart będący odpowiedzią na Bitcoina. Mimo humorystycznych fundamentów (w jej logo znajduje się Doge, czyli sławny shiba inu z memów) przetrwała na rynku i zaczęła zyskiwać na popularności do tego stopnia, że 5 maja jej kapitalizacja giełdowa przekroczyła poziom 85 miliardów dolarów – zaś w kwietniu Robinhood, znana aplikacja oparta na transakcjach giełdowych, została przeciążona, gdy zainteresowanie Dogecoin nagle wzrosło.

Co ciekawe, w sobotni poranek kurs Dogecoin był najwyższy w historii i osiągnął wartość 73 centów, zaś na początku wieczornego odcinka SNL wynosił 0,69 dolara. Po programie spadł jednak do 0,41 dolara (stan na niedzielę rano). Wszystko przez humorystyczną wstawkę o tym, że Dogecoin jest przekrętem.

Dogecoin leci w dół; Elon Musk wyśle go na Księżyc - ilustracja #1
Wartość Dogecoin / Źródło: TradingView

Wydaje się, że Elon Musk chciał odwrócić niekorzystną sytuację, ponieważ już w niedzielę Geometric Energy Corporation wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że ich satelita poleci na Księżyc na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, a do sfinansowania przedsięwzięcia wykorzysta Dogecoin. Miniaturowy sztuczny satelita ma ważyć 40 kilogramów, a jego zadaniem będzie pozyskiwanie informacji z czujników i kamer przy pomocy zintegrowanych systemów komunikacyjno-obliczeniowych. Na Księżycu ma się znaleźć w pierwszym kwartale 2022 roku.

Podobny ruch pijarowy ma sens o tyle, że promuje wykorzystanie zarówno Dogecoin, jak i innych kryptowalut w biznesie kosmicznym, a poza tym Elon Musk jest prawdziwym fanem Dogecoin. Dzisiaj o 09:00 wartość kryptowaluty wynosiła już 54 centy, a zatem wzrosła o 13 centów po weekendowym spadku. Być może przyczyniła się do tego wiadomość o misji DOGE-1 lub słowa Samuela Reida, dyrektora naczelnego Geometric Energy Corporation, o kryptowalucie:

Oficjalnie używając DOGE do transakcji o takim znaczeniu, Geometric Energy Corporation i SpaceX utrwaliło DOGE jako jednostkę rozliczeniową dla biznesu księżycowego w sektorze kosmicznym.

Dogecoin leci w dół; Elon Musk wyśle go na Księżyc - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.