Czerwcowa ankieta sprzętowa na Steam - Windows 10 zainstalowany u ponad 40% użytkowników
Poznaliśmy wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzonej w czerwcu 2016 roku wśród użytkowników Steama. Windows 10 cały czas rośnie w siłę i korzysta z niego już ponad 40% osób.
Na platformie Steam opublikowano wyniki ankiety sprzętowej przeprowadzanej wśród jej użytkowników. Tym razem odnoszą się one do czerwca bieżącego roku. W porównaniu do maja nie odnotowano żadnych większych zmian. Windows 10 cały czas zakrada się na komputery kolejnych graczy i od jakiegoś czasu jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. Jeszcze kilka tygodni temu korzystało z niego niecałe 40% użytkowników Steama, a obecnie wynik ten wzrósł do blisko 43%, a właściwie to ponad 44%, gdyż w zestawieniu uwzględniane są dwie wersje OS-u – Windows 10 i Windows 10 64-bit. Wszystkie pozostałe „Okienka” zanotowały spadek zainteresowania, a największy, bo o ponad 1,5%, Windows 7 64-bit.

Wśród kart grafiki prym oczywiście wiedzie firma Nvidia, z której produktów korzysta blisko 57% użytkowników Steama. Wśród jednostek wspierających biblioteki DirectX 12 (największa grupa układów, w które wyposażonych jest prawie 69% komputerów) największe triumfy święci GeForce GTX 970 (7,3%). Pozostałe miejsca również zajmuje sprzęt „zielonych” (GTX 960, 750 Ti, 760, 860M, 650 i 660), a dopiero na ósmej lokacie wylądował AMD Radeon HD 7900. Co ciekawe, duży, bo ponad 7% wzrost popularności, zanotowały karty grafiki obsługujące… DirectX 8 i starsze wersje bibliotek.

Jeżeli chodzi o rozdzielczość ekranu, to tradycyjnie rządzi Full HD (1920x1080 – 36,5%). 32,5% osób ma 8GB pamięci RAM, najpopularniejszych językiem jest angielski (ponad 44% - polski na ósmym miejscu z 2,4%), a technologia VR to obecnie bardzo niszowa sprawa, gdyż HTC Vive posiada zaledwie 0,15% użytkowników Steama, a Oculus Rifta 0,06%.
Komentarze czytelników
zanonimizowany583651 Chorąży
"gdyż HTC Vive posiada zaledwie 0,15% użytkowników Steama, a Oculus Rifta 0,06%." Razem to daje 0,21% to dużo wg. mnie. Sądziłem, że przy tych zaporowych cenach i braku wsparcia jakichkolwiek popularnych gier, nie dobiją 0,10% do końca roku, a tu niespodzianka.
Slasher11 Legend

Kupili bogaci. Przykladowo przecietny Szwajcar zarobi na ten gadzet w 3 dni, wiec czemu nie.
zanonimizowany1132929 Generał
A ja dalej czekam na testy Hydro.
dj_sasek Legend

Przewaga Nvidii ciągle rośnie. Tak samo Intela. A VR pomimo tak małego procenta, to rzeczywiście dobry wynik.
kaszanka9 Legend

Bardzo mnie cieszy, że vive gnecie oculusa, niech zdycha, mam nadzieję, że trend się utrzyma i zgniecie oculusa całkowicie, jak widać lepszy wygrywa.