Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 marca 2023, 20:17

autor: Damian Miśta

Co zmieni ChatGPT-4? Nowa, potężniejsza wersja AI

ChatGPT został zaktualizowany o nową wersję modelu językowego. Dzięki GPT-4 ten chatbot doczekał się współpracy z treściami multimedialnymi i lepiej radzi sobie z prowadzeniem rozmowy oraz udzielaniem odpowiedzi.

Źródło fot. Unsplash | Kevin Wu.
i

Open-AI udostępniło nową wersję modelu językowego używanego w ChatGPT. Opublikowany GPT-4 jest lepszy od swojego poprzednika o numerze 3.5.

Co wprowadza GPT-4?

Najważniejszą nowością jest współpraca nowego modelu językowego z treściami multimedialnymi takimi jak m.in. filmy, obrazki i dźwięki. Dzięki temu jest w stanie m.in. zrozumieć tego typu dane wraz z ich kontekstem i je opisać. Podawane przez użytkownika komunikaty tekstowe mogą teraz zostać urozmaicone o dodatkowe informacje. Z kolei prowadzona konwersacja z chatbotem ma być bardziej naturalna i doczekała się usprawnień.

Nowa wersja to także ulepszenia w zakresie samego działania. Teraz korzystanie z ChatGPT ma być bezpieczniejsze. Dotyczy to prawdziwości podawanych przez AI odpowiedzi i jakości otrzymywanych treści. Te mają być teraz według obietnicy o 40% bardziej rzeczowe dzięki współpracy z ekspertami z dziedzin takich jak np. medycyna czy geopolityka. Nowy model językowy został już porównany z GPT-3.5 w skuteczności rozwiązywania testów odnoszących się do m.in. nauk ścisłych i powiązanych z językiem. Poniżej został umieszczony wykres, który pokazuje te różnice.

Co zmieni ChatGPT-4? Nowa, potężniejsza wersja AI - ilustracja #1

Na zielono zaznaczono postęp w jakości odpowiedzi w przypadku GPT-4 wzgledem wersji GPT-3.5.Źródło: Open-AI.

Za to chatbot stanie się również bardziej asertywny, gdyż o 82% częściej może odmawiać pomocy w przypadku „zakazanych” kwestii. OpenAI nie twierdzi jednak, iż GPT-4 jest idealne. Nadal może powielać nieprawdziwe informacje bądź przekazywać niezgodne z rzeczywistością m.in. stereotypy. Mimo tego szybki rozwój tej technologii wywołuje zachwyt. W końcu Internet doczekał się w pewnym sensie rewolucji, która już teraz zmienia jego oblicze.

A co Wy sądzicie o rosnącej popularności tego typu narzędzi? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

  1. Oficjalna strona internetowa Open-AI
Co zmieni ChatGPT-4? Nowa, potężniejsza wersja AI - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej