Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 sierpnia 2021, 14:40

AMD z najwyższym od 14 lat udziałem w rynku procesorów x86

Według najnowszego raportu serwisu Mercury Research, udział firmy AMD w rynku procesorów x86 jest najwyższy od 2007 roku. Jednocześnie Intel powiększył swoją przewagę w segmencie procesorów do komputerów stacjonarnych.

Jak co kwartał serwis Mercury Research stworzył raport na temat aktualnej sytuacji na rynku procesorów x86. Poprzedni – za okres od początku stycznia do końca marca – wskazywał, że AMD zyskuje nieco pola w walce z firmą Intel. Według najnowszych danych różnica ta jeszcze bardziej się zmniejszyła i udział AMD w rynku procesorów x86 wynosi obecnie 22,5% (patrz tabela poniżej). Jest to najwyższy wynik firmy od 2007 roku, kiedy to sercem wielu pecetów były Athlony 64.

AMD z najwyższym od 14 lat udziałem w rynku procesorów x86 - ilustracja #1
Udziały Intela, AMD i VIA w rynku procesorów x86. Źródło: Mercury Research.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, AMD może nawet pójść na rekord i przebić poziom 25,3%, osiągnięty w 2006 roku. A choć to Intel wciąż jest niekwestionowanym królem na rynku procesorów, fakt, że po rozpoczęciu sprzedaży układów Intel Core 10. i 11. generacji udział firmy w tym segmencie spadł, może wydawać się nieco zaskakujący. Tym bardziej, że oferta obydwu przedsiębiorstw jest dość zbliżona pod względem wydajności, a to za „procki” od AMD trzeba zapłacić zwykle te 100-200 złotych więcej niż za porównywalne konstrukcje konkurencji.

AMD z najwyższym od 14 lat udziałem w rynku procesorów x86 - ilustracja #2
Udziały Intela, AMD i VIA w rynku procesorów desktopowych (z wyłączeniem IoT). Źródło: Mercury Research.

Może być to jedno z wytłumaczeń, dlaczego Intel zwiększył swoje udziały w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych – z 80,6% w pierwszym kwartale 2021 roku do 82,9% w okresie od początku kwietnia do końca czerwca (patrz tabela powyżej). Inne wyjaśnienie takiego stanu rzeczy mogą stanowić słowa Lisy Su, dyrektor generalnej AMD, która zauważyła, że przez niedobór chipów firma musiała skoncentrować się na produkcji i sprzedaży flagowych procesorów, które – choćby ze względu na cenę – rozchodzą się w znacznie mniejszej liczbie niż inne układy. Potwierdza to również wypowiedź Deana McCarrona, prezesa Mercury Research:

Na dzisiejszym, ograniczonym pod względem pojemności rynku, firmy muszą wybierać segmenty, dla których będą dostarczać produkty (…), więc AMD postawiło na procesory mobilne i konsolowe, podczas gdy Intel zwrócił się w kierunku układów przeznaczonych do komputerów osobistych.

Można więc powiedzieć, że dwaj giganci branży – jak widzieliście w tabelach, o firmie VIA nie ma sensu wspominać – dzielą się tortem. Pytanie brzmi, czy kawałek przypadający AMD raptownie nie zmaleje, gdy Intel wypuści hybrydowe procesory Alder Lake, które na dobre zapoczątkują erę pamięci DDR5 i standardu PCI Express 5.0.

AMD z najwyższym od 14 lat udziałem w rynku procesorów x86 - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej