Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 sierpnia 2019, 13:40

autor: Lazlo

AMD szykuje budżetowe karty Navi 14 - będzie następca Radeona RX 570?

Z informacji, które pojawiły się w bazie danych programu Compubench dowiadujemy się, że AMD pracuje nad trzema tajemniczymi kartami graficznymi opartymi na układach Navi 14. Wszystko wskazuje na to, że doczekamy się następców tańszych kart z rodziny Polaris.

Dla każdego coś czerwonego... - AMD szykuje budżetowe karty Navi 14 - będzie następca Radeona RX 570? - wiadomość - 2019-08-29
Dla każdego coś czerwonego...

Wiele wskazuje na to, że AMD pracuje nie tylko nad kartami graficznymi z górnej półki, lecz także nad nowymi GPU z niższej półki cenowej. Oparte na architekturze Navi 14 modele najprawdopodobniej zastąpią układy z rodziny Polaris.

Skąd o nich wiadomo?

Co ciekawe, o kartach dowiadujemy się nie z oficjalnych zapowiedzi, a z bazy danych benchmarka Compubench. W dostępnym publicznie archiwum odnalezione zostały wpisy dotyczące nowych GPU opartych na Navi 14 (których nazwa kodowa to GFX1012). Z zawartych tam informacji wynika, że mowa o kartach z niższej półki, wyposażonych w 24 jednostki obliczeniowe i 1536 procesorów strumieniowych. Taktowanie układu wynosi 1,9 GHz i pojawia się on w trzech wariantach pamięciowych - 3 GB, 4 GB oraz 8 GB.

Jeśli chodzi o wydajność, to zdaje się ona być nieco lepsza niż w przypadku Radeona RX 570 opartego na GPU Polaris 20. Nowe modele AMD powinny zatem być szybsze od karty Nvidia GeForce GTX 1650, jednak wolniejsze niż GTX 1660. Trudno w tej chwili prorokować, jak będzie w rzeczywistości, ponieważ dostępne dane są tak naprawdę szczątkowe. Nie wygląda to jednak najgorzej, jak na modele, które powinny kosztować poniżej 1000 złotych.

Praca wre

Wciąż nie wiadomo, jaki dokładnie plan ma AMD - może są to GPU przygotowywane, by zastąpić modele RX 570, RX 580 oraz RX 590, które będą przy tym tańsze? Z pewnością wiele osób ucieszyłoby się na taką wieść. W świetle niedawnych wypowiedzi prezes AMD - Lisy Su - oraz doniesień portalu Phoronix, który twierdzi, że sterowniki dla Navi 14 trafią także do Linuxowego pakietu Mesa 19.2, można się spodziewać, że oficjalnie o nowych kartach usłyszymy prędzej niż później.