Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 lipca 2019, 11:33

autor: Lazlo

AMD sprzedaje więcej procesorów w Korei i Japonii niż Intel

Mimo że od premiery nowych procesorów Ryzen serii 3000 nie minęło nawet dziesięć dni, sprzedaż produktów AMD zdążyła już poszybować bardzo mocno w górę i wyprzedziła popyt na produkty Intela na kilku ważnych azjatyckich rynkach.

„Są na świecie rzeczy, które się fizjologom nie śniły.” - AMD sprzedaje więcej procesorów w Korei i Japonii niż Intel - wiadomość - 2019-07-16
„Są na świecie rzeczy, które się fizjologom nie śniły.”

Wygląda na to, że AMD jest pociągiem, który w najbliższym czasie trudno będzie zatrzymać. Zdają się to również potwierdzać najnowsze doniesienia z ważnych azjatyckich rynków, gdzie „czerwoni” notują lepsze wyniki sprzedaży niż Intel.

Odwróć tabele i AMD na czele? Już nie…

Pierwszy z zaprezentowanych wykresów pochodzi z Korei Południowej, a konkretniej od sklepu Danawa, który jest jednym z największych sprzedawców detalicznych w tym kraju. Informacje zostały opracowane przez firmę zależną - Danawa Research, i pokazują, że w ostatnich dniach ponad połowa sprzedanych procesorów to chipy od AMD (głównie nowe CPU Ryzen z serii 3000, które zadebiutowały 7 lipca). Najlepiej sprzedającym się układem pozostaje jednak Intel Core i5-9400F, tuż przed Ryzenem 7 3700X, nieco mniej popularnym Ryzenem 5 3600X oraz, co ciekawe, Ryzenem 9 3900X, który sprzedawał się między 6 a 11 lipca lepiej niż Core i5-9600K.

Sprzedaż procesorów w sklepie Danawa. Źródło: Danawa Research - AMD sprzedaje więcej procesorów w Korei i Japonii niż Intel - wiadomość - 2019-07-16
Sprzedaż procesorów w sklepie Danawa. Źródło: Danawa Research

Kolejny wykres został przygotowany przez BCN Ranking i prezentuje najświeższe dane pochodzące od największych japońskich sieci handlowych. W Kraju Kwitnącej Wiśni 50,5% wszystkich sprzedanych ostatnio procesorów to produkty AMD. Co ciekawe, jeszcze w październiku ubiegłego roku dominował Intel z udziałem na poziomie 72,1%.

Porównanie sprzedaży AMD oraz Intela w Japonii. Źródło: BCN Ranking - AMD sprzedaje więcej procesorów w Korei i Japonii niż Intel - wiadomość - 2019-07-16
Porównanie sprzedaży AMD oraz Intela w Japonii. Źródło: BCN Ranking

Na ten moment trudno mówić o globalnym trendzie, ponieważ prezentowane wyniki są szczątkowe i obejmują stosunkowo niewielki wycinek światowego rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że powiew świeżości w postaci konkurencyjnych CPU był potrzebny i w dłuższej perspektywie mogą na tym zyskać przede wszystkim konsumenci.