Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 maja 2019, 10:15

autor: Serek

AMD potwierdza: premiera Navi w trzecim kwartale 2019 roku

Przy okazji podania wyników finansowych za I kwartał 2019 roku firma AMD poinformowała, że premiera kart graficznych z rodziny Navi odbędzie się w trzecim kwartale bieżącego roku. Istnieją przypuszczenia, że stanie się to na targach gamescom w Kolonii.

Czekacie na premierę nowych kart od AMD? - AMD potwierdza: premiera Navi w trzecim kwartale 2019 roku - wiadomość - 2019-05-01
Czekacie na premierę nowych kart od AMD?

Podczas okresowego omówienia wyników finansowych z inwestorami AMD oficjalnie ogłosiło, że karty graficzne z rodziny Navi trafią na rynek w III kwartale 2019 roku. Oznacza to, że potwierdziły się wcześniejsze doniesienia serwisu Wccftech, które mówiły o możliwym debiucie GPU w lipcu lub sierpniu tego roku. Najbardziej prawdopodobnym terminem premiery nowych kart AMD są targi gamescom 2019 (odbywające się w dniach 21-24 sierpnia) - to jednak tylko domysły, a nie potwierdzone informacje.

Przypomnijmy, że w sieci pojawiły się niedawno zdjęcia, które rzekomo prezentują laminat karty graficznej z rodziny Navi. Analiza fotki wskazuje na to, że AMD może zastosować w swoim GPU pamięć typu GDDR6 i 256-bitowym interfejsem. Mówi się także o sporym zapotrzebowaniu na prąd - TDP wynoszącym około 250-300W. Pewne jest natomiast, że nowa generacja układów graficznych zostanie wykonana w 7-nanometrowej litografii TSMC.

Radeon Navi może być ciekawą propozycją dla graczy. - AMD potwierdza: premiera Navi w trzecim kwartale 2019 roku - wiadomość - 2019-05-01
Radeon Navi może być ciekawą propozycją dla graczy.

Po ujawnieniu wyników finansowych za I kwartał 2019 roku akcje AMD skoczyły o 8%. Firma ujawniła, że udział zysku przypadającego na jedną akcję wynosi 0,06%, a przychód całkowity 1,27 miliarda dolarów. W rezultacie dało to zysk operacyjny w wysokości 84 milionów dolarów.

Warto przypomnieć, że jakiś czas temu dowiedzieliśmy się nieco więcej o specyfikacji konsoli PlayStation 5 (nazwa nie jest jeszcze potwierdzona, ale możemy jej używać roboczo). Poza dyskiem SSD, nowa „plejka” ma zostać wyposażona w podzespoły opracowane właśnie przez firmę AMD. Procesorem konsoli ma być AMD Ryzen trzeciej generacji, wyposażony w 8 rdzeni (architektura 7 nm Zen 2), natomiast kartą graficzną ma być specjalnie zaprojektowana wersja AMD Radeon Navi, wspierająca ray tracing. Możliwe zatem, że po premierze nowych Ryzenów oraz GPU z rodziny Navi będziemy mogli oszacować przybliżone możliwości PS5.

  1. Oficjalna strona internetowa AMD
  2. PS5 ma procesor AMD Zen 2 i grafikę AMD Navi wspierającą ray tracing