Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 października 2019, 14:40

autor: Entelarmer

AMD pokazuje pazur - skuteczna walka z Intelem na kolejnych rynkach

AMD radzi sobie coraz lepiej na rynku procesorów. Dowodem doniesienia z Korei, gdzie firma po raz pierwszy przebiła Intela w segmencie gotowych komputerów. Natomiast w Europie CPU „czerwonych” sprzedają się prawie dwukrotnie lepiej niż rok temu.

AMD ma powody do zadowolenia. - AMD pokazuje pazur - skuteczna walka z Intelem na kolejnych rynkach - wiadomość - 2019-10-29
AMD ma powody do zadowolenia.

Nie jest tajemnicą, że na rynkach procesorów oraz kart grafiki dominują odpowiednio Intel oraz Nvidia. Widać to w ankietach sprzętowych Steama, nawet w tej ostatniej, w której konkurencyjne AMD po raz pierwszy od dawna zaczęło odrabiać straty. Na szczęście nie był to ostatni przejaw coraz lepszej kondycji „czerwonych”. Następnych dostarczyły ostatnie raporty sprzętowe, w tym dane niemieckiego sklepu Mindfactory.de oraz kolejne doniesienia z Korei (via serwis Newsa). Jak podano, w minionym kwartale układy kalifornijskiego koncernu stanowiły 51,3% procesorów wykorzystanych przez koreańskie sklepy w gotowych zestawach komputerowych, wyprzedzając produkty Intela, które trafiły do pozostałych 48,7% pecetów. Tym samym AMD po raz pierwszy w historii wyprzedziło konkurenta w Korei, dotychczas dominującego na tamtejszym rynku. Dane pochodzą od sklepu ShopDanawa, który podkreślił, że „czerwoni” od dawna cieszą się też popularnością wśród klientów preferujących samodzielne dobieranie podzespołów.

Źródło: Newsa.co.kr.
Źródło: Newsa.co.kr.

Dobre wieści dla firmy napływają nie tylko z Korei. Już dwa tygodnie temu dane serwisu CPUBenchmark pokazywały ponad 30-procentowy udział „czerwonych” w kategorii używanych procesorów, co było najlepszym wynikiem koncernu od ponad dekady. Z kolei The Register podaje, że 12% komputerów wysłanych do sklepów w Europie w tym roku korzystało z układów AMD. W praktyce przekłada się to na 629 tysięcy egzemplarzy, co jest wynikiem dwukrotnie lepszym niż w 2018 roku (wtedy do sprzedawców trafiło 355 tysięcy pecetów z CPU AMD), mimo że cały rynek pecetów powiększył się o zaledwie 4%. Największy wzrost odnotowano w segmencie sprzedaży detalicznej, do 18% z zeszłorocznych 11%.

AMD poradziło sobie bardzo dobrze tak w Azji, jak w Europie. - AMD pokazuje pazur - skuteczna walka z Intelem na kolejnych rynkach - wiadomość - 2019-10-29
AMD poradziło sobie bardzo dobrze tak w Azji, jak w Europie.

Nie ulega wątpliwości, że bieżący rok był dla AMD udany, zwłaszcza po niedawnych doniesieniach o świetnej sprzedaży układów graficznych. Owszem, „czerwonym” wciąż wiele brakuje, by zrównać się z rywalami. Niemniej wypada się cieszyć, że firma nawiązała rzeczywistą walkę z Nvidią oraz Intelem. Nadmieńmy, że wkrótce ma pojawić się raport finansowy AMD za trzeci kwartał fiskalny i firma zapewne nie omieszka pochwalić się wynikami swoich produktów.

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-29

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.