Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 lipca 2021, 10:08

autor: Eklerek

AMD: dostępność podzespołów poprawi się dopiero w 2022 roku

AMD stale zwiększa produkcję, jednak dostępność podzespołów ma być kiepska co najmniej do końca tego roku. Szefowa koncernu, Lisa Su, przewiduje poprawę na globalnym rynku w 2022 roku, choć nie we wszystkich jego segmentach.

Lisa Su, szefowa AMD, udzieliła wywiadu dla Barron's, dzieląc się spostrzeżeniami o działalności firmy w czasie pandemii COVID-19. Spytana o przyszłość, podkreśliła, że moce produkcyjne firmy wzrastają każdego kwartału, jednak jeszcze do końca 2021 roku sytuacja na rynku może być kiepska. W przyszłym roku dostępność podzespołów ma się poprawiać, jednak bardzo dużo ma zależeć od segmentu rynku.

Jak podkreśliła Su, wiele decyzji w branży jest podejmowanych z wieloletnim wyprzedzeniem, a ogromny wzrost popytu w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczył nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Receptą ma być stałe zwiększanie mocy przerobowych. Jak jednak tłumaczyliśmy, jest to bardzo drogie i czasochłonne zadanie.

Najtrudniejsza sytuacja jest na rynku kart graficznych, gdzie dodatkowym problemem jest duży popyt ze strony kopiących popularnego bitcoina czy inne kryptowaluty, co drastycznie podbiło ceny w sklepach. Jeżeli w poszukiwaniu tańszego sprzętu rozglądamy się za używanymi modelami, bądźmy ostrożni. Światowy rynek jest obecnie zalewany przez karty pochodzące z chińskich kopalni kryptowalut, m.in. GeForce RTX 3060 i RTX 3070, jak i AMD z rodziny RX 6000. Takie karty pracowały pod bardzo dużymi obciążeniami i w niewiadomych warunkach. Niektóre egzemplarze mogą być zatem znacznie bardziej podatne na awarie.

Lisa Su została szefową AMD w październiku 2014 roku. Od tego momentu wartość firmy wzrosła 30-krotnie, a jej produkty cieszą się dużą popularnością. Procesory AMD Ryzen skutecznie przełamały dominację Intela, a karty graficzne stanowią realną konkurencję dla produktów Nvidii. Lisa Su jest także pierwszą i jak na razie jedyną kobietą, która otrzymała IEEE Robert N. Noyce Medal, odznaczenie nadawane przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników, zajmujący się ustalaniem standardów dla urządzeń elektronicznych.

  1. Oficjalna strona AMD
  2. Dlaczego brakuje chipów? Znamy powody
  3. AMD: problemy z dostępnością PS5 i XSX do końca roku
AMD: dostępność podzespołów poprawi się dopiero w 2022 roku - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.