Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 listopada 2020, 09:24

autor: Aquma

35 lat systemu Windows - sprawdź, jak działała pierwsza wersja

System operacyjny Windows 1.0 ma już ponad 35 lat. Emulator opracowany przez deweloperów z inicjatywy PCJs Machines pozwala sprawdzić jego wygląd i funkcje.

W SKRÓCIE:

  1. kilka dni temu Windows 1.0 obchodził swoje 35. urodziny;
  2. emulator stworzony przez programistów z PCJs Machines pozwala sprawdzić wygląd i funkcje starego systemu operacyjnego Microsoftu.

Pierwsza wersja systemu operacyjnego Windows – tzw. Windows 1.0 – obchodziła niedawno swoje 35. urodziny (oprogramowanie pojawiło się na rynku dokładnie 20 listopada 1985 roku). Jeśli chcecie przekonać się, jak wyglądał ten system, możecie skorzystać z darmowego, przeglądarkowego emulatora przygotowanego przez programistów skupionych wokół inicjatywy PCJs Machines.

Oprogramowanie korzysta z języka Javascript i odtwarza komercyjną wersję omawianej odsłony „okienek”, czyli 1.01. Oryginalny system Windows 1.0 był programem testowym – swoistą wersją beta wydania odtworzonego przez PCJs Machines – i nigdy nie trafił do klientów. Emulator umożliwia sprawdzenie interfejsu („trochę” odbiega od współczesnych standardów), a także kilku prostych aplikacji, takich jak zegar, tablica, paint czy lista sprawunków.

35. lat systemu Windows - sprawdź, jak działała pierwsza wersja - ilustracja #1
Zegar w Windows 1.0.

Możemy nawet pograć w kilka prostych gier, takich jak Castle Adventure czy Reversi. Co ciekawe, wiele z aplikacji jest odtwarzanych na przeniesionych do pamięci obrazach dyskietek (w tamtych latach literą „A” oznaczało się czytnik tego typu nośników) o powalającym rozmiarze… 360 kilobajtów.

  1. Microsoft – strona oficjalna
  2. PCJs Machines – strona oficjalna