Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka X-Plane 7 (PC)

X-Plane 7 PC

Wersja 7.0 popularnej serii bardzo realistycznych symulatorów lotu. Zasiadamy za sterami przeróżnych maszyn latających, wśród których nie zabrakło awionetek, samolotów pasażerskich, a nawet śmigłowców.

Symulacje | samoloty

PC Windows
Okładka X-Plane 7 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

13października2003

Kolekcja gier
Obserwuj grę

X-Plane to seria bardzo rozbudowanych i skomplikowanych symulatorów lotu, cechujących się ultra-realistycznym sterowaniem i wiernym odwzorowaniem popularnych maszyn latających. Oczywistym konkurentem dla produktów studia Laminar Research są gry z cyklu Microsoft Flight Simulator.

Opisywana edycja 7.0 ukazała się na rynku w 2003 roku. Główną zmianą w tej wersji gry jest zastosowanie stworzonego od podstaw nowoczesnego silnika graficznego, co przekłada się oczywiście na znacznie wyższą jakość grafiki. Z mniej istotnych zmian warto również wspomnieć o zamianie formatu tekstur stosowanych do pokrywania różnorakich powierzchni na .png.

Producent do dyspozycji gracza oddał kilkadziesiąt różnych jednostek latających, wśród których nie zabrakło lekkich awionetek, dużych samolotów pasażerskich, transportowców, szybowców, helikopterów, wojskowych myśliwców, samolotów pionowego startu (m.in. popularny AV8-B Harrier), a nawet wahadłowców kosmicznych wykorzystywanych na co dzień przez NASA. Dzięki skorzystaniu z zasad teorii napędów śmigłowych i tym samym realistycznemu odwzorowaniu dynamiki lotu, różnej dla maszyn pod i naddźwiękowych, opisywany symulator idealnie oddaje zachowanie wszystkich maszyn, poczynając od śmigłowca Bell 206 Jet-Ranger czy małego samolotu Cesna 172, po naddźwiękowego Concorde czy XB-70 Valkyrie osiągającego prędkości dochodzące do 3 machów.

Każda z dostępnych maszyn latających dysponuje kilkudziesięcioma działającymi urządzeniami kontrolnymi i systemami nawigacyjnymi, których śledzenie i umiejętne odczytywanie odgrywa ważną rolę. Co ciekawe, przyrządy pokładowe mogą ulegać losowym awariom, utrudniając tym samym orientację, czyniąc maszynę niełatwą do utrzymania w powietrzu czy komplikując proces lądowania. Realizm dotyka nie tylko fizyki lotu i modeli samolotów, ale również warunków pogodowych, widoczności, turbulencji, wiatrów, a nawet tzw. „dziur” powietrznych.

Gra umożliwia latanie po wielkich mapach składających się z wielu tysięcy lotnisk i obejmujących swym zasięgiem między innymi obszary Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy, Australii oraz Japonii. Ważną cechą gier z serii X-Plane jest to, że każda wersja jest regularnie rozwijana, zarówno przez producentów, jak i samych graczy. Nowe aktualizacje obejmują między innymi dodatkowe modele samolotów czy poprawki w działaniu gry. W rozwoju gry pomagają wyspecjalizowane narzędzia World-Maker (projektowanie własnych scenerii) oraz Plane-Maker (tworzenie nowych samolotów).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Klasyfikacja PEGI X-Plane 7

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe X-Plane 7

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium IV 1 GHz
  • 384 GB RAM
  • karta grafiki 32 MB (GeForce 2 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows 98/Me/2000/XP