Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCiOS
Okładka X-Plane 10 (PC)

X-Plane 10

Kolejna odsłona serii niezwykle realistycznych symulatorów lotu. W wersji 10.0 najwięcej poprawiono w kwestii grafiki, wzbogacając grę przede wszystkim o trójwymiarowe podłoże oraz pełną obsługę procesorów wielordzeniowych.

Symulacje | samoloty | multiplayer

Okładka X-Plane 10 (PC)

producent: Laminar Research

wydawca: Aerosoft

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

data premiery gry:

7gru2011

PC

17gru2014

iOS

Dziesiąta edycja niezwykle rozbudowanego symulatora, cechującego się bardzo realistycznym sterowaniem i fizyką lotu. Dzieło Laminar Research stanowi poważną konkurencję między innymi dla popularnej serii Microsoft Flight Simulator.

W omawianej wersji gry najpoważniejszych zmian doczekała się oprawa audiowizualna produktu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zupełnie nowy system generowania podłoża, dzięki któremu obiekty na ziemi są nie tylko szczegółowo wymodelowane, ale również w pełni trójwymiarowe. Zdecydowanie najlepiej prezentują się w tej materii metropolie, na które składają się setki ulic, budynków, mostów i wielu innych elementów, które nawet podczas lotu na niskiej wysokości nie tracą na jakości wykonania. W dużym stopniu udoskonalono także silnik odpowiedzialny za generowanie warunków pogodowych. Mowa tu nie tylko o wiernym oddaniu opadów deszczu czy śniegu, ale także chmur, przez które regularnie się przelatuje. Istotnym usprawnieniem omawianej gry jest również zadbanie o większą jej kompatybilność z procesorami wielordzieniowymi. Co ciekawe, gra potrafi wykorzystać nawet najbardziej zaawansowane odmiany procesorów, mogąc przeznaczać ich moc obliczeniową między innymi na sprawowanie większej kontroli nad pozostałymi samolotami znajdujących się aktualnie w powietrzu.

Podobnie jak w poprzednich edycjach X-Plane, do naszej dyspozycji oddano kilkadziesiąt modeli jednostek latających. Gra może pochwalić się ich ogromnym zróżnicowaniem, bo oprócz niewielkich awionetek i szybowców, są to też między innymi wielkie samoloty pasażerskie, myśliwce wojskowe, transportowce czy Boeing AV-8B Harrier II będący samolotem pionowego startu. Wisienką na torcie jest obecność w grze śmigłowców (między innymi popularny Bell 47) oraz wahadłowców wykorzystywanych przez NASA oraz inne instytuty badań kosmicznych.

Każda z przygotowanych maszyn cechuje się wiernie odwzorowanym i w pełni interaktywnym kokpitem, na który składają się nie tylko drążki sterownicze, ale również różnorakie urządzenia kontrolne czy systemy nawigacyjne. Co ciekawe, poszczególne instrumenty pokładowe mogą ulegać losowym awariom.

W powietrzu oprócz sterowanej przez gracza maszyny znajdują się także inne jednostki latające i w edycji 10.0 można w jeszcze większym stopniu odczuć ich obecność, albowiem zmodyfikowano funkcjonowanie wieży kontroli lotów. Nadawane przez kontrolerów komunikaty docierają teraz do wszystkich maszyn latających w okolicy i samoloty sterowane przez komputer w prawidłowy sposób reagują na polecenia.

Analogicznie do swoich poprzedników X-Plane 10 umożliwia latanie po wielkich mapach składających się z wielu tysięcy lotnisk i obejmujących swym zasięgiem między innymi obszary Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy, Australii oraz Japonii. Ważną cechą gier z serii X-Plane jest to, że każda wersja jest regularnie rozwijana, zarówno przez producentów, jak i samych graczy. Nowe aktualizacje obejmują między innymi dodatkowe modele samolotów czy poprawki w działaniu gry. W rozwoju gry pomagają wyspecjalizowane narzędzia World-Maker (projektowanie własnych scenerii) oraz Plane-Maker (tworzenie nowych samolotów). Ta druga aplikacja oferuje teraz wiele nowych i rozszerzonych opcji, dzięki którym można jeszcze więcej osiągnąć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 134 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Klasyfikacja PEGI X-Plane 10

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe X-Plane 10

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza), 70 GB HDD, Windows XP/Vista/7 + dodatkowo: joystick

PC
iOS