Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka War of Enlightenment (PC)
OkładkaWar of Enlightenment (PC)

War of Enlightenment PC

War of Enlightenment to całkowicie darmowa, online'owa gra historyczno-strategiczna, napisana przez niezależnego fińskiego twórcę Timo Hannukkala.

Strategiczne | turowe | zagraj za darmo | 2D | indie | historyczne | XVII wiek

Kolekcja gier
Obserwuj grę

War of Enlightenment Premiera PC

1maja2005

producent: Timo Hannukkala wydawca: Timo Hannukkala Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

War of Enlightenment to całkowicie darmowa, online'owa gra historyczno-strategiczna, napisana przez niezależnego fińskiego twórcę Timo Hannukkala. Koncepcja WoE bardzo mocno przypomina popularne ongiś gry wieloosobowe, rozgrywane za pomocą serwerów pocztowych (tzw. PBEM, czyli Play-By-EMail). Ambitny twórca serwuje nam podobną rozrywkę – sam utrzymuje dedykowany serwer, zajmujący się wysyłaniem i odbieraniem logów z posunięciami oraz przetwarzaniem ruchów w grze.

Aby rozpocząć rozgrywkę, wystarczy pobrać z oficjalnej strony projektu paczuszkę z klientem, zainstalować ją, a następnie zarejestrować się na serwerze gry, wybierając jeden z dwóch oferowanych cyklów rozgrywki – szybszy (7 tur na tydzień) i spokojniejszy (3 tury tygodniowo). Teraz pozostaje już tylko cierpliwie czekać, aż zbierze się pełna dwudziestka zapaleńców – tyle graczy bierze bowiem udział w każdej rozgrywce. Gra przenosi nas do Europy XVII wieku i pozwala objąć panowanie nad jednym z 20 państw – wśród których znajdziemy zarówno mocarstwa (m.in. Francja, Anglia, Szwecja, Polska, Imperium Osmańskie, Rosja), jak i krainy o nieco mniejszym znaczeniu historycznym (m. in. Transylwania, Maroko, Tunezja, Mamelucy).

Mimo, iż program jest darmowy i napisany w zasadzie przez jednego człowieka, gracz nie będzie mógł narzekać na nudę. Na jego głowie spoczywają obowiązki związane z kompleksowym zarządzaniem państwa – od handlu, przez gospodarkę i produkcję, aż po interwencje zbrojne, także na morzu. Największy nacisk położono jednak na rozbudowaną dyplomację – przy tak dużej ilości potencjalnych przeciwników, kluczem do sukcesu często okazują się mądrze zawierane, trwałe sojusze oraz rozważna, wyrachowana polityka zagraniczna. Ponadto, każdy naród dysponuje charakterystycznym dla siebie zestawem wojsk. Także uwarunkowania geograficzne, ustrojowe i społeczne nie pozostają bez znaczenia – autor starał się w miarę precyzyjnie oddać realia historyczne. Zważywszy na silną konkurencję ze strony żywych przeciwników, walka o zwycięstwo jest długa i bardzo trudna, ale warto się starać – fiński twórca na swej stronie internetowej, w specjalnym dziale Hall of Fame, prowadzi bowiem na bieżąco aktualizowany ranking zawodników.

Zanim rozpoczniemy internetowe boje z miłośnikami strategii z całego świata, warto przedtem zaznajomić się z zasadami gry i interfejsem użytkownika – standardowy klient gry pozwala także na prowadzenie rozgrywki bez korzystania z Internetu. Żeby jednak w pełni cieszyć się grą z komputerem, trzeba już uiścić dodatkową opłatę (ok. 30 EUR), gdyż wersja darmowa w takim trybie pozwala jedynie na granie Austrią. Zarobione w ten sposób pieniądze twórca przeznacza głównie na finansowanie utrzymania dedykowanego serwera gry wieloosobowej.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Wymagania wiekowe War of Enlightenment: Odpowiednia dla każdego wieku.

War of Enlightenment Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 500MHz
  • 128MB RAM
  • 32MB akcelerator 3D
  • Windows 98/ME/2000/XP