Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka The Summoning (PC)

The Summoning PC

The Summoning to przedstawiciel gier określanych mianem „hack & slash”, mający dużo wspólnego z wydanym kilka lat później Diablo.

RPG | RPG akcji

PC Windows
Okładka The Summoning (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12czerwca1992

The Summoning to przedstawiciel gier określanych mianem „hack & slash”, mający dużo wspólnego z wydanym kilka lat później Diablo. Gracz wciela się w rolę wojownika, któremu powierzono zadanie spenetrowania olbrzymiej twierdzy oraz wyeliminowanie jej głównego lokatora – okrutnego Shadow Reavera. Rozgrywka, choć zawiera elementy RPG, sprowadza się głównie do eksterminacji hordy przeciwników, próbującej zabić Cię, zanim staniesz się poważnym zagrożeniem dla jej pana.

Program zbudowany jest na tym samym silniku co wydany rok później Veil of Darkness. Mamy więc klasyczny rzut izometryczny, możliwość wyposażenia naszego bohatera w różne rodzaje broni (nawet dwie naraz od samego początku, co jest dużym udogodnieniem) i kilka rodzajów ataku (im mocniejsze, tym większe opóźnienie). Proces tworzenia postaci możemy powierzyć komputerowi lub zrzucić go nasze barki – to drugie rozwiązanie jest oczywiście bardziej wskazane. Do wyboru mamy sześć współczynników (siła, zręczność, wytrzymałość, celność, talent i moc magiczna), którym przyznajemy określoną ilość punktów, wedle uznania. Oprócz tego, weźmiemy udział w treningu posługiwania się bronią oraz magią. Tutaj decydujemy o tym, które ciosy siać będą większe spustoszenie a także jaki typ czarów będzie preferować nasza postać: ofensywne, defensywne lub lecznicze. Tak przygotowany, gracz trafia do lochów w których będzie zdany już tylko na własne siły.

Podczas wędrówki spotkamy zarówno postacie nam przyjazne, chcące z nami porozmawiać, jak i wrogów, którzy bez zbędnych ceregieli od razu przystępują do ataku. W lochach znajdziemy także dużą ilość zamkniętych drzwi, które otworzyć można na kilka sposobów, ogromną ilość przedmiotów, oraz różne dźwignie, zapadnie i tego typu asortyment. Labirynt jest olbrzymi, składa się z kilkunastu poziomów i stanowi nie lada wyzwanie. Od czasu do czasu ktoś zleci nam zadanie poboczne, którego wykonanie wpływa pozytywnie na ilość otrzymywanych punktów doświadczenia. Warto jednak cały czas pamiętać o celu głównym, czyli Shadow Weaverze. Żeby się dostać do jego komnaty, należy znaleźć sześć elementów magicznej pieczęci. Jak nietrudno się domyślić, każda z nich znajduje się w innej części labiryntu, w dodatku jest dobrze chroniona przez popleczników Pana Ciemności.

The Summoning to obowiązkowa pozycja dla fanów gier RPG, zwłaszcza tych, którzy lubują się w produktach o zacięciu typowo zręcznościowym. Ładna i czytelna grafika, niezła oprawa dźwiękowa oraz ogromny teren do eksploracji to czynniki, które decydują o wysokiej jakości tego programu. Jest on także doskonałym przykładem na to, że gatunek „hack & slash” nie wywodzi się od Diablo, jak zapewne wielu z Was sądzi...

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe The Summoning

16+