Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka The Masterplan (PC)
OkładkaThe Masterplan (PC)

The Masterplan PC

Debiutancki projekt niezależnego studia Shark Punch, którego członkowie wcześniej tworzyli gry dla wytwórni Disney Interactive. The Masterplan dopisuje szaloną teorię spiskową do decyzji prezydenta Nixona o zniesieniu zewnętrznej wymienności dolara na złoto.

Akcji | elementy logiczne | elementy strategiczne | indie | side-scroll

The Masterplan Premiera PC

4czerwca2015

Steam

4czerwca2015

producent: Shark Punch wydawca: Shark Punch Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

The Masterplan to debiutancki projekt niezależnego studia Shark Punch, założonego przez byłych członków fińskiego Rocket Pack, zajmującego się tworzeniem gier dla wytwórni Disney Interactive. Gra w umiejętny sposób łączy ze sobą elementy klasycznych side-scrollowych gier akcji oraz drużynowych strategii turowych. Wszystko to doprawione zostało odpowiednią porcją zagadek logicznych.

Akcja gry przenosi nas do Stanów Zjednoczonych lat 70-tych i opowiada o rzekomym „największym przekręcie w dziejach ludzkości”. W 1971 roku administracja prezydenta Nixona zniosła dotychczas obowiązującą możliwość zewnętrznej wymiany dolara na złoto, eliminując w ten sposób ostatnie ogniwo łączące ówczesny system monetarny z cennym kruszcem. Jako powody podano walkę z bezrobociem i galopującą inflacją oraz ochronę amerykańskiej waluty i gospodarki. Twórcy ze studia Shark Punch wysnuwają teorię spiskową, jakoby cały zabieg był jedynie zasłoną dymną dla zakrojonego na szeroką skalę przekrętu i w swej debiutanckiej grze starają się wyjaśnić rzeczywiste powody decyzji Nixona.

The Masterplan wpisuje się doskonale w grunt produkcji niezależnych, łącząc ze sobą kilka z pozoru odmiennych gatunków gier. Inspiracją dla gry stały się klasyczne tytuły z przełomu lat 80-tych i 90-tych, w które autorzy zagrywali się w młodości i które – w przeciwieństwie do dzisiejszych wysokobudżetowych hitów – skupiały się przede wszystkim na interesującym gameplayu i zapewnieniu graczom niezapomnianych wrażeń. Tym razem mamy do czynienia z połączeniem gry akcji i strategii rozgrywanej w czasie rzeczywistym z tzw. aktywną pauzą. Celem gry jest skompletowanie drużyny oraz wymaganego przez jej członków wyposażenia, a następnie wcielenie w życie tytułowego „mistrzowskiego planu”, który związany jest z opisywanym kontrowersyjnym posunięciem amerykańskiego rządu.

Akcja The Masterplan ukazana jest formie klasycznej side-scrollowej gry akcji, którą uzupełniają bazujące na logice i fizyce zagadki. Stylistyka dwuwymiarowej, ręcznie rysowanej oprawy graficznej mocno nawiązuje do kultowych lat 70-tych, podobnie jak ścieżka dźwiękowa wykorzystująca utwory z tego pamiętnego okresu.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe The Masterplan: Odpowiednia dla każdego wieku.

The Masterplan Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8500 GT lub lepsza
  • 250 MB HDD
  • Windows Vista/7/8