Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPC
Okładka The Lost Pisces (XONE)
OkładkaThe Lost Pisces (XONE)

The Lost Pisces

Przygodowa gra akcji w klimatach science fiction, zainspirowana baśnią Hansa Christiana Andersena Mała Syrenka. The Lost Pisces opowiada historię syntetycznej istoty imienie Pisces, która pragnie zdobyć duszę, by stać się człowiekiem.

Akcji | TPP | science fiction | sandbox | indie | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Lost Pisces Premiera

2023

PC XONE

Gry podobne do The Lost Pisces

Batman: Arkham Knight

Subnautica

ReCore

The Lost Pisces to osadzona w realich science fiction przygodowa gra akcji na platformę PC i XONE, zainspirowana klasyczną baśnią Hansa Christiana Andersena Mała Syrenka. Za powstanie gry odpowiada niezależne amerykańskie studio Sirenum Digital pod wodzą Daniela Rutkowskiego. Po nieudanej kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze w 2015 roku, bazując na opiniach użytkowników, twórcy w znaczący sposób przemodelowali swoją wizję gry, dzięki czemu udało im się zyskać poparcie graczy w kolejnej – choć znacznie skromniejszej – zbiórce pieniędzy na serwisie Indiegogo.

Fabuła

Fabuła gry The Lost Pisces stanowi futurystyczną wersję historii o syrence, która zakochała się w księciu i przerażona wizją nicości po śmierci rozpoczęła poszukiwania duszy, która mogła zapewnić jej nieśmiertelność. W produkcji studia Sirenum Digital baśniowe realia zostały zastąpione ponurą wizją świata, który znajduje się u szczytu rozwoju technologicznego. Miejsce syrenki zajęła zaś syntetyczna istota imieniem Pisces, która podobnie jak jej pierwowzór pragnie zdobyć duszę - wyznacznik człowieczeństwa. Podczas zabawy nie wcielamy się jednak w rolę samej Pisces, a towarzyszącego jej ludzkiego żołnierza, który pomaga jej w realizacji marzeń i walce ze stającymi na ich wspólnej drodze przeciwieństwami.

Mechanika

Pod względem mechaniki The Lost Pisces jest przygodówką akcji, w której wydarzenia obserwujemy z oczu wspomnianego żołnierza. Podczas rozgrywki przemierzamy razem z Pisces kolejne, zróżnicowanego lokacje futurystycznego świata, badając potężne stalowe konstrukcje, ruiny miast oraz podmorskie głębiny, kryjące w sobie przydatne przedmioty oraz technologię. Okazji do ich wykorzystania nie zabraknie, gdyż podczas zabawy na naszej drodze staną potężni mechaniczni bossowie, z którymi walkę prowadzić możemy zarówno na dystans (z użyciem broni palnej), jak i w zwarciu – wspinając się po ich ciałach w poszukiwaniu słabych punktów (rozwiązanie zaczerpnięte z kultowego Shadow of the Colossus).

Jednym z kluczowych elementów gry jest stopniowa ewolucja Pisces, która wraz z postępami rozgrywki stopniowo uczłowiecza się, zastępując wyuczone reakcje i zachowania maszyny czysto ludzkimi odruchami i uczuciami. Przykładem może być choćby możliwość przebywania w wodzie, w której na początku rozgrywki spędzamy stosunkowo dużo czasu, jednak z jego upływem staje się to dla Pisces coraz trudniejsze. Istotną rolę w rozwoju bohaterki pełni zaś postępowanie gracza w stosunku do syntetycznej przyjaciółki, która potrafi interpretować jego reakcje i zapamiętywać przebyte razem chwile, stopniowo budując swoją własną, coraz bardziej ludzką świadomość.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na platformie PC i XONE The Lost Pisces czyni użytek z czwartej generacji cenionego silnika Unreal Engine. Zastosowana technologia pozwala zaś nie tylko na stworzenie szczegółowego świata i realistycznie poruszających się sylwetek bohaterów, ale także na oddanie za pomocą mimiki uczuć i emocji, niezwykle istotnych z punktu widzenia relacji pomiędzy bohaterami.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Lost Pisces: 12+

PC
XONE