Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweSwitch
Okładka The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch)

The Legend of Zelda: Link's Awakening Switch

Remake klasycznej przygodowej gry akcji z 1993 roku. Projekt wiernie odtwarza zawartość pierwowzoru, ulepszenia ograniczając do sterowania oraz oprawy audiowizualnej. Podczas zabawy gracz eksploruje świat, rozwiązuje zagadki oraz walczy z przeciwnikami.

Zręcznościowe | fantasy | widok izometryczny | elementy logiczne | top-down | reedycje/remastery/remaki | The Legend of Zelda | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo Switch
Okładka The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji Switch:

20września2019

20września2019

pudełko PL

20września2019

Nintendo eShop

The Legend of Zelda: Link’s Awakening to przygodowa gra akcji osadzona w realiach fantasy. Jest to remake klasyka pod tym samym tytułem, wydanego pierwotnie w 1993 roku na konsolę przenośną Game Boy. Zarówno pierwowzór, jak i nową wersję opracowała firma Nintendo.

Fabuła

W The Legend of Zelda: Link’s Awakening wcielamy się w Linka, czyli tradycyjnego bohatera wszystkich głównych odsłon cyklu. Tym razem nie przychodzi nam jednak eksplorować krainy Hyrule; zamiast tego miejscem akcji jest tajemnicza wyspa Koholint.

Link trafia tam po tym, jak sztorm rozbija okręt, którym podróżował, a jego samego wyrzuca półżywego na plażę. Na miejscu bohater odkrywa, że jedynym sposobem na powrót do domu jest przebudzenie strażnika wyspy śpiącego na szczycie góry Tamaranch. Aby tego dokonać, będzie musiał zdobyć osiem magicznych instrumentów muzycznych.

Mechanika

Pod względem rozgrywki The Legend of Zelda: Link’s Awakening pozostaje w większości aspektów wierne oryginalnej wersji z 1993 roku. Otrzymujemy więc klasycznie zrealizowaną przygodową grę akcji. Wydarzenia obserwowane są w widoku top-down. Zabawa sprowadza się do eksplorowania otwartego świata, po którym rozsiane są różnej maści lochy, zrealizowanej w zręcznościowym stylu walki z przeciwnikami oraz rozwiązywania zagadek. Zabawę urozmaicają okazjonalne sekcje platformówkowe; perspektywa zmienia się wtedy na boczną.

Remake wiernie odtwarza konstrukcję pierwowzoru, ze wszystkimi wyzwaniami, lokacjami i wątkami. Ulepszenia ograniczają się głównie do sterowania, które jest wygodniejsze niż w oryginalnej wersji.

Dodatkowo w tytule zaimplementowano edytor poziomów, który umożliwia tworzenie własnych lochów z elementów zdobywanych w trakcie regularnej przygody.

Kwestie techniczne

Nowe The Legend of Zelda: Link’s Awakening od pierwowzoru z Game Boya różni przede wszystkim oprawa audiowizualna. Cała grafika została opracowana od nowa i proste 2D z dużymi pikselami zostało zastąpione przez postacie oraz lokacje wykonane w pełnym 3D. Od nowa nagrano również całą muzykę oraz efekty dźwiękowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 6+ GB

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 143 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Gry podobne do The Legend of Zelda: Link's Awakening

Klasyfikacja PEGI The Legend of Zelda: Link's Awakening

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry The Legend of Zelda: Link's Awakening – nowoczesny oldschool z szacunkiem dla oryginału
Recenzja gry The Legend of Zelda: Link's Awakening – nowoczesny oldschool z szacunkiem dla oryginału

Recenzja 25 września 2019, 16:58

Każdy, kto zetknął się z jakąś częścią serii doskonale kojarzy, w jaki sposób przebiega rozgrywka, mająca w sobie wiele cech klasycznej metroidvanii. Eksploracja otwartego świata pozwala odkryć położenie dungeonów, w których z kolei znalezione klucze otwierają nowe komnaty. W odblokowanych pomieszczeniach pokonujemy minibossa, a na końcu – po zdobyciu specjalnego klucza – stajemy na przeciwko szefa wszystkich szefów. Po drodze najpierw jednak będziemy musieli rozwiązać kilkanaście zagadek związanych najczęściej z ostatnio otrzymanym gadżetem. Naszym zadaniem jest więc obmyślanie sposobów użycia danego przedmiotu. I szczerze przyznam, że zawsze mnie to rajcuje najbardziej i nie inaczej jest tym razem. Oczywiście poziom trudności zagadek nie jest specjalnie wysoki i nie wymaga doktoratu z fizyki jądrowej, ale mózg cieszy się kiedy wpadnie na właściwe rozwiązanie problemu.