Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka The Isle (PC)
OkładkaThe Isle (PC)

The Isle PC

The Isle to niezależna gra z gatunku survival sandbox z dinozaurami. Naszym głównym i jedynym celem jest przetrwanie na ogromnej wyspie i osiągnięcie dorosłości jako jeden z wielu gatunków prehistorycznych gadów.

Akcji | TPP | dinozaury | sandbox | survival | indie | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Isle Premiera PC

wczesny dostęp

2grudnia2015

2022

Steam

2022

producent: Afterthought LLC wydawca: Afterthought LLC Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

The Isle to niezależny survivalowy sandbox w konwencji gry MMO od amerykańskiego studia The Isle Development Team, dla którego jest to debiut na rynku. Deweloperzy mieli już jednak wcześniej styczność z grami o dinozaurach, jako że współtworzyli kilka podobnych tytułów w innych firmach. Projekt skupia się bowiem właśnie na tych wymarłych gadach, ale w przeciwieństwie do ARK: Survival Evolved w grze przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad tymi wymarłymi zwierzętami.

Gameplay

Akcja The Isle toczy się na fikcyjnej wyspie zamieszkanej przez dinozaury i inne prehistoryczne gady, za co najwyraźniej odpowiada tajemnicza organizacja Apollo Engineering. Jak w każdej survivalowej produkcji, tak i w tej głównym celem jest przetrwanie. Gracze trafiają na rozległą wyspę (ponad 16 kilometrów kwadratowych) zamieszkiwaną przez dinozaury i inne prehistoryczne gady. Deweloperzy przygotowali kilkanaście rodzajów tych stworzeń; znalazły się tu austroraptor, triceratops, karanotaur, tyranozaur rex, gallimimus, utahraptor, akrokantozaur czy alozaur.

Kontrolując jednego z gadów, musimy zapewnić mu wszelkie rzeczy niezbędne do życia – mowa przede wszystkim o pożywieniu i wodzie. Przemierzając lasy i bagna poszukujemy pożywienia, przy czym jako drapieżnik należy polować na mniejsze osobniki, unikać większych, groźniejszych kuzynów i rosnąć lub wdrapywać się na kolejne stopnie łańcucha pokarmowego poprzez przemianę w silniejsze gatunku dinozaurów. Na jednym serwerze może przebywać maksymalnie stu graczy, ale nie oznacza to, że spotykamy tylko ich. W trakcie zabawy natrafiamy bowiem na zwierzęta sterowane przez sztuczną inteligencję. Warto też wspomnieć o możliwości dołączania do stada czy zakładania gniazd, co znacznie ułatwia przeżycie. Wyklutym potomstwem należy się później opiekować, a w małego dinozaura może się wcielić inna osoba.

The Isle to realistyczna trójwymiarowa produkcja oparta na technologii Unreal Engine. Na szczególną uwagę zasługują zróżnicowane lokacje, ale same dinozaury również prezentują się bardzo dobrze, tak pod względem szczegółowości modeli, jak i animacji. Autorzy zadbali też o realistycznie ślady dinozaurów na powierzchni i dźwięki otoczenia.

Survival i sandbox

The Isle znajdziemy dwa podstawowe tryby gry. Główną atrakcją jest Przetrwanie (Survival), w którym zaczynamy jako młody dinozaur i – zgodnie z nazwą – staramy się przetrwać na tyle długo, by kierowane przez nas zwierzę osiągnęło dorosłość. Natomiast Piaskownica (Sandbox) pozwala nam zacząć zabawę od razu jako w pełni rozwinięty przedstawiciel dowolnego z dostępnych gatunków prehistorycznych gadów. Poza tym jest jeszcze tzw. Progresja (Progression), w którym zaczynamy od najmniejszych gatunków zwierząt i stopniowo awansujemy poprzez przemienianie się w coraz większe i groźniejsze bestie. Jednakże tryb ten nie jest już rozwijany.

The Isle oferuje też możliwość tworzenia własnych serwerów z nieco odmiennymi zasadami od tych panujących na oficjalnych „światach” przygotowanych przez twórców.

The Isle: Legacy i EVRIMA

Na przełomie 2019 i 2020 roku twórcy podjęli decyzję o całkowitym przebudowaniu kodu źródłowego The Isle. Stan ówczesnej wersji gry uniemożliwiał bądź znacznie utrudniał wprowadzenie poważniejszych modyfikacji, a część systemów była, zdaniem twórców, przestarzała. Na skutek tej decyzji grę rozbito na dwie wersje: Legacy oraz EVRIMA. Obie są rozwijanie przez deweloperów, przy czym Legacy jest aktualizowane rzadziej od nowego wydania.

Legacy to pierwotna wersja The Isle, którą aktywnie rozwijano od 2015 roku i na razie (stan na połowę 2021 roku) może pochwalić się większym zróżnicowaniem dinozaurów. W porównaniu z nią EVRIMA (dostępna od 19 czerwca 2020 poprzez funkcję „Beta” na Steamie) oferuje wiele usprawnień, choć wprowadzanych do gry stopniowo. Uwzględnia to system kolizji dla modeli dinozaurów, perki oraz specjalne zdolności unikalne dla każdego gatunku, takie jak szarża karnotaura oraz skok utahraptora. Usprawniono też system tropienia, co wraz z innymi zmianami (w tym bonusami ze zdrowej diety wymuszającymi migracje) zniechęca do zbyt długich pobytów w jednym miejscu (na przykład chowaniu się cały czas w tym samym krzaku). Poza tym umożliwiono odrywanie kawałków mięsa i przeniesienie ich w bezpieczne miejsce (albo – w przypadku większych drapieżców – zabrania całej zwierzyny).

Do tych i innych zmian dochodzą nowinki dopiero przygotowywane przez twórców pokroju ludzkich frakcji (tak współczesnych najemników, jak i prymitywnych tubylców), usprawnionego cyklu dnia i nocy, dymorfizmu płciowego dinozaurów oraz nowych grywalnych gatunków i szczepów (specjalnych, zaawansowanych wersji) prehistorycznych gadów (w tym latających oraz wodnych). Deweloperzy przewidują także wsparcie fanowskich modyfikacji i mnóstwo technicznych usprawnień.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: max 100  

Oczekiwania czytelników: 8.1 / 10 na podstawie 69 głosów czytelników.

The Isle cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe The Isle: 12+

The Isle Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Quad Core 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Quad Core 3.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 10 64-bit