Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjeX360
Okładka The Idolmaster (X360)

The Idolmaster X360

[email protected]

Pierwsza odsłona niezwykle popularnej w Japonii serii The Idolmaster, która po debiucie w salonach arcade w 2005 roku trafiła na konsolę Xbox 360. Tytuł jest jedną z pierwszych gier należących do gatunku menadżerów muzycznych.

Symulacje | ekonomiczne | manager | rytmiczne | muzyczne | visual novel | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka The Idolmaster (X360)

data premiery gry w wersji X360:

25stycznia2007

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Idolmaster (tyt. zapisywany także jako The [email protected]) na konsoli Xbox 360 to połączenie gry przygodowej, rytmicznej oraz menadżera muzycznego. Tytuł zadebiutował pierwotnie w 2005 roku w japońskich salonach arcade, a za jego powstanie odpowiada firma Banda Namco. The Idolmaster stanowi pierwszą odsłonę serii The Idolmaster. Dzięki co najmniej kilkunastu kolejnym częściom (wliczając w to wszystkie produkcje poboczne) oraz niesłabnącej przez lata popularności stała się ona jedną z najbardziej dochodowych marek dewelopera.

Warto dodać, że producent czerpie pokaźne zyski nie tylko ze sprzedaży gier oraz DLC, ale także dzięki wydawaniu albumów muzycznych, organizowaniu koncertów oraz udzielaniu licencji na sprzedaż gadżetów i komiksów z bohaterkami cyklu. Konsolowa edycja The Idolmastera wydana została w dwa lata po debiucie na automatach i zawiera szereg większych i mniejszych zmian względem oryginału, w tym dodatkowe piosenki oraz nową bohaterkę. Dzięki zabiegom Microsoftu gra ukazała się jedynie na Xboksie 360 co miało zachęcić japońskich klientów do zakupu tej konsoli i umocnić pozycję amerykańskiego giganta na tamtejszym rynku.

Fabuła

W trakcie rozgrywki wcielamy się w początkującego producenta muzycznego pracującego dla niewielkiej japońskiej agencji artystycznej 765 Production. Rozpoczynając zabawę wybieramy jedną z jedenastu nastoletnich podopiecznych firmy, które pragną zostać popowymi piosenkarkami. Naszym zadaniem jest wykreowanie jej na gwiazdę. Po pewnym czasie do wybranej przez nas bohaterki dołączają jeszcze jej koleżanki, które budują razem kilkuosobowy zespół. W segmentach przygodowych, zrealizowanych w formie visual novel, poznajemy lepiej dziewczyny, dowiadujemy się nieco więcej o trapiących je problemach, a także odpowiadamy na zadawane przez nie pytania. Nasze odpowiedzi wpływają na dalszy przebieg historii, a także relacje z całym zespołem.

Mechanika

The Idolmaster to unikalna mieszanka różnych stylów gry, która stworzyła nowy gatunek muzycznych menadżerów niezwykle popularny w Japonii. Na początku zabawy wybieramy jedną z jedenastu bohaterek i podejmujemy się zadania pokierowania jej popową karierą muzyczną. Rozgrywka podzielona jest na kilka różniących się od siebie segmentów. Na zdobycie serc japońskiej publiczności i fanów mamy 52 tygodni czasu w grze. Każdy tydzień podzielony jest na kilka dni, w których ustalamy rozkład zajęć podopiecznym. Gracze mogą wysłać dziewczyny na lekcje, na przesłuchania lub po spełnieniu odpowiednich wymagań, zorganizować koncert lub event. Poza tym mogą także porozmawiać i spędzić czas z którąś z nich.

Umiejętności początkujących idolek opisane są za pomocą trzech statystyk (głos, taniec oraz prezentacja/charyzma). Zwiększamy ja dzięki lekcjom, które zrealizowane zostały w formie pięciu różnych rytmicznych minigier. Nabyte zdolności sprawdzamy na przesłuchań podczas których wykonujemy wybraną piosenkę, konkurując z innymi grupami muzycznymi przed jury ekspertów. Poza głosem ważne okazują się także kostiumy, wpływające na zdolności i prezentację bohaterek. Każdy udany występ, event oraz przesłuchanie zwiększają liczbę naszych fanów. Jest ona wyznacznikiem sukcesu w grze, a także ewentualnej porażki.

Kwestie techniczne

The Idolmaster korzysta z autorskiego silnika graficznego, zbudowanego z myślą o wersji arcade. Przy produkcji modeli postaci twórcy zastosowali technikę cel-shading, dzieki czemu gra przypomina trójwymiarowe anime. W trakcie zabawy usłyszymy głos kilkunastu aktorek, które udzieliły głosu bohaterkom. Wszystkie piosenki zostały nagrane osobno przez aktorki, wcielającej się w poszczególne postacie. Dzięki temu występy będą brzmiały inaczej w zależności od tego kto wchodzi w skład naszego zespołu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Wymagania wiekowe The Idolmaster

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe The Idolmaster

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live